Kazalara dikkati kabul etmek amacıyla tuğra çıkan bisikletli, Muğla’ya ulaştı

Arkadaşının bisiklet kazasında hayatını kaybetmesinin ardından “Bisikletlileri yaşatalım” sloganıyla İstanbul’dan Diyarbakır’a farkındalık turuna çıkan 26 yaşındaki Fert Niyazi Bad, turunun 32’nci gününde Muğla’ya ulaştı.

Eminönü’nden 9 Ekim’da bisikletiyle yola çıkan Rüzgâr, Menteşe ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda Mor Ayaklık Karı Bisiklet Derneği üyelerince karşılandı.

Birey Niyazi Bad, burada AA muhabirine, İstanbul’dan Diyarbakır’a 2 bin 600 kilometrelik tıpkısı tur gerçekleştireceğini söyledi.

Gittiği illerde bisikletçilerle tesanüt zarfında olup, aynı bisikletli kaybı varsa onların ailelerine taziyet ziyaretinde bulunduğunu tamlayan Bad, esas mantığının birliktelik mesajı isnat etmek olduğunu dile getirdi.

Bisikletinde sair motorlu taşıtlar üzere trafikte olmasının kanuncu türe olduğunu topluma anlatmayı hedeflediğini anlatan Bad, “Çekişme isimli bisikletli bir arkadaşımı Bandırma önünde kazada kaybettim. Bu kayıptan sonra çıktı bir şeyler yapmam gerektiğini, bireysel da olsa aynı mücadeleye girmem gerektiğini fikren bu yola çıktım.” dedi.

Muğla’üstelik velespit kazasında ölen gencin ailesine ziyaret

Rüzgâr, Reze ilçesinde, 17 yaşındaki Oğuzhan Kemçin’in sabık yıl evine dönerken alkollü bir sürücünün kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmesini dahi gazetelerden öğrendiğini tabir etti.

Kemçin’in ailesine taziyeye anbean, yer ilkin dayanışmayı arttıracaklarını vurgulayan Rüzgâr, “Tamam tıpkısı kaybımız var ama bunların devamının olmaması gerekiyor. Ben 32 gündür yoldayım ve bu sürede 6 arkadaşımız öldü. Devamının olmaması amacıyla olabildiğince dayanışmayı arttırıp, çoban kurslarından okullara mütenevvi eğitimler verilebilir. Bu gibi şeyler amacıyla birlikte sunu başta alandaki arkadaşlarımızla diyalog kuracağız.” diye konuştu.

Mor Ayaklık Eş Derrace Derneği üyesi Lale Yavaşoğlu üstelik Duygusal Niyazi Rüzgâr’ın kendileri ile bisikletli ölümlerine özen kabul etmek üzere iletişime geçtiğini, yolculuğu süresince de bildirişim halinde olduklarını belirtti.

Mor Ayaklık Avrat Çiftteker Derneği üyeleri ile Kemçin’in ailesine taziye ziyaretine gidecek olan Bad, Ortaca ilçesinde Bağımsız Milletvekili Ayaklık Derrace Topluluğu üyeleriyle bire bir araya geldikten sonradan turuna devam edecek.

Share: