KASTAMONU – Sonbaharın güzelliklerini 450 metre yükseklikteki kadeh terastan izliyorlar

Dünya Dağları’nın alarga görüntüsü

Çatak Kanyonu ve cam davranış terasın alarga görüntüsü

Küre Dağları’ndan tafsilat görüntü

Cam tempo terastan incelik fon

Azdavay Belediye Reisi Osman Nuri Civelek ile mülakat

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Bilgelik Haberal ile röportaj

Ziyaretçilerden Buğra Öztürk ile röportaj

Metiner Gökçen ile mülakat

Fatma Sezgin ile röportaj

Sonbaharın güzelliklerini 450 metre yükseklikteki kadeh terastan izliyorlar

KASTAMONU – Kastamonu’nun Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu’nda 450 metre yükseklikte kurulan pencere ayazlık, ziyaretçilerine sonbaharın renkleriyle bezenen doğanın güzelliğini temaşa imkanı sunuyor.

Küre Dağları Milli Parkı süresince saha alan kanyondaki sırça balkon, Azdavay Belediyesince işletiliyor. Bölgeye yapılan son turizm yatırımlarıyla ziyaretçi sayısı artmaya bitmeme ediyor.

Sonbaharın son günlerinde terası gezmeye gelen yerel ve ecnebi turistler, artağan bereketli ışık çekiyor. Dünya Dağları’nı gezen doğaseverler, sonbaharın tadını çıkarıyor.

Azdavay Şehremini Osman Nuri Civelek, AA muhabirine, ilçenin natür turizminde bellik yerlerden biri olduğunu söyledi.

Çatak Kanyonu’nun bölgeye ayrı bire bir derece kattığını ifade fail Civelek, “İlçemizin genişlik gözde turizm noktalarından biri olan Kavgacı Kanyonu’ndaki pencere ayazlık havza açısından çokça mefret. Kadeh terasımız Türkiye’nin bildirme erdemli cam terasıdır. 900 metre derinlikteki kanyon vadisini gören 450 metre yüksekliğindeki benzeri içki terastır.” dedi.

Sonbaharda bölgenin rengarenk olduğunu belirten Civelek, “Özellikle bu günlerde, sonbahar aylarında ziyaretçilerimizin mefret bire bir hasep cümbüşünü strateji şansı var. Bölgenin son etap güzel görüntüsü var. Ülkemiz ve ancak dışından ziyaretçileri bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Yardımcısı Hikmet Haberal ise görsel açıdan bölgenin çok özel konuma eş olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

“İnsanlar bu mevsimde burayı çok seviyor, çokça balaban deste var. Nedeni bile arkamızdaki doğada güvenilmez gusto güzelliği var. Arkamızda güvenilmez ayrımsız uzanım cümbüşü var. Yağmuru da sisi üstelik ayrı tıpkı güzellik sunuyor. Kasaba illerden gelen insanlar burada bahir oluşturuyor.”

Ziyaretçilerden Buğur Öztürk bile Ankara’dan geldiğini dile getirerek, “Çatak Kanyonu haddinden fazla domuzuna. Başta yükseklik korkusundan dünya sırça terasa çıkarken az buçuk korktum amma haddinden fazla iyicene tıpkı yer. Burada 450 metre yüksekten sınırsız bucaksız kanyonu izliyoruz. Tabiat dört dörtlük. Doğanın sonbahardaki evinsiz ayrı tıpkı gösteriş katıyor.” ifadelerini kullandı.

Metiner Gökçen, daha önce biraz nöbet gelmiş olmasına karşın sonbahardaki görüntüsünü iletilmek üzere esasen geldiğini belirtirken, Fatma Sezgin ise “Umduğumdan elan domuzuna imdi. Düşündüğümden henüz güzelmiş. Övüyorlardı ama bu kadar iyice olacağını düşünmemiştim. Dört Başı Mamur benzeri ortamı, doğası var.” şeklinde konuştu.

Share: