Kastamonu domestik haberleri… Kastamonu’da itfaiye aracı katma hizmet binasının temeli dualarla atıldı

Kastamonu Belediyesi aracılığıyla, kentin şimal kesiminde yaşanan olaylara elan hızı engelleme edebilmek amacı ile düz yazı edilecek olan itfaiye aracı mülhak hizmet binasının temeli dualarla atıldı.

Kastamonu’nun mufassal yıllardır gündeminde olan, ancak mütenevvi sebeplerle yapılamayan Kuzeykent Mahallesi itfaiye ilişik hizmet binasının temeli atıldı. 2 bin 100 metrekare alana inşa edilecek olan yeni itfaiye aracı ekleme bakım binası hemen kent merkezine değil bölgeye birlikte hizmet verecek. Yıpranmamış mensur edilen munzam hizmet binasının öncü grup olduğunu anlatım eden Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, hararet ve afetlerde erken müdahalenin çokça muhteşem olduğuna aksan yaparak Kastamonu’nun büyük problemlerinden tıpkı tanesini daha çözüme kavuşturdukları için mutlu olduklarını tabir etti.

Kuzeykent Mahallesi itfaiye mülhak bakım binası anne atma töreninde konuşan Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu,”Temelini attığımız hizmet binası takkadak devlet merkezine hitap fail bire bir yer kaçınan. Zira şehrin büyümesiyle birlikte Kuzeykent Mahallesi vahim ayrımsız nüfu su içerisinde barındırıyor. Kuzeykent Mahallemizde veya buraya andıran bölgelerde tıpkısı felaketle karşılaştığımızda buradaki ekiplerimiz seferber olabilecekler. Ekiplerimizin Olukbaşı’ndan bu bölgeye gelmesi yaklaşık yer gür şartlarda dahi 10 ila 15 zaman süre alıyor. Bu model durumlarda erken müdahale gerçekten çokça büyük. Bundan yağlık üstelik Kuzeykent melfuf bakım binası vazgeçilmez idi. Bu yapıyı genişlik gücük sürede tamamlayacağız. Bura adı üzerinde katma bakım binası. Burada ayrı ayrı saliklerle farklı gerekçelerle hem binanın büyüklüğü hem dahi yerleşkenin yeri münasebetiyle ayrımlı ifadeler kullanıldı. Ama şunun bilinmesine iri yarar var. Bura eklenmiş bakım binası ve burada bekçi ayrımsız takım olacak. Burada yığınla itfaiye kalmayacak. Burada tıpkı itfaiye aracı görevlendirilecek. Esas takım gelene kadar burada konuşlanacak grup olaylara evvel müdahaleyi yapacak. Tanrı afetlerden korusun amma bunlar hayatın ortamında var. İnşallah bu miftah ile birlikte şehrimizin tıpkı problemini da çözmüş olacağız” dedi.

Son birkaç ay içerisinde projeler üzerine ağır girişimlerinin olduğunu kaydeden Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Şehrin bildirme çokça ihtiyaç mahsus şeylerinden bire bir tanesi boş yaşam merkezi idi. Bağımlı oldukça yetenekli üstelik olsa ayan hayat merkezini ki ihtimal haddinden fazla şişman benzeri küşade dirim merkezi değil ama bu projemizi arz geç 2 ay içerisinde tamamlayarak hizmete alacağız. Gine şehrin arz nazik problemlerinden benzeri tanesi de yaşlılar yurdu ve yaşlı bakım merkezi. Bu konuda bile balaban talepler oldu. Bu projemizin üstelik dakikasında çabucacık herhangi bir şeyi bitti. İç aranjman çalışmalarında sona yaklaştık. Genişlik kısa sürede bu projemizin dahi açılışını birlikte yapacağız. Yeniden şehrin gerekseme mahsus yeşil düz ve mesire alanı anlamında dahi çalışmalarımız derhâl sürüyor. Karaçomak Deresi’nin canip kısmında mevcut alanı Izzet Akarsu İşleri’nden belediyemize tahsis ettirdik. İl Umumi Meclisi Başkanımız bile bu konuda bindi verdi. Benzeri dahi belediyemize tahsis edilen Bitki Bilimi Park var. Bununla ilişkin da bütün çalışmalarımız son hızıyla bitmeme ediyor. İnşallah yeryüzü güdük sürede onları üstelik hizmete açmış olacağız. Kuzeykent Mahallemizde Türkiye’nin 3’ncü iri ulus bahçesi inşaatı bitmeme ediyor. Çalışmalarda iri duruluk aldık. İnşallah onu birlikte çok aceleci bir şekilde bitirme gayreti içerisindeyiz. Firmamız da balaban gayretle çalışıyor. 240 dönümün üzerinde olan millet bahçesi projesini üstelik hayata geçireceğiz” diyerek konuştu.

Tamamlanan ve yapımı bitmeme eden başka projelerle ilgili birlikte bilgiler veren Vidinlioğlu, “Atıksu Arıtma Tesisi projemiz 3-4 ay geçmiş devreye girdi. Günde 8 ton mahrukat elde ediliyor. Alelhusus o bölgede tarlalarımız arı sili suyla sulanıyor. Ayrıca enerjisinin yüzdelik 70’ine kadar olan kısmı kendisi üreten tıpkı tesisi da şehrimize kazandırdık. Bu projeyi bugünkü şartlarda yapmaya kalksanız 400 milyon lirayı bulacak tıpkı yatırımdır. İnşallah sel afetinde hasar gören içmece suyu isale hattımız ile ilgili üstelik bakanlıklarımız gözetiminde çalışmalarımız devam ediyor. İsale hattı ile ait tıpkısı miktar ivaz geldi. İnşallah devamı bile gelecek. Iyi olsunlar bakanlarımız bile bu anlamda Kastamonu’muza çokça gösterişli bindi veriyorlar. Hem Umumi Başkanımız Sayın Dr. Cesamet Bahçeli As hem da sayın genel başkan yardımcılarımız bu konuda çok sakil şekilde destek oluyorlar. Cumhur İttifakı alay malay bire bir haddinden fazla şeyin üstesinden geliyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardındandan, itfaiye aracı ek hizmet binasının temeli dualarla atıldı. 2 bin 100 metrekare yer üzerinde mensur edilecek olan proje alanında, iki sayı betonarme, biricik eğik çatı bulunacak. Yapılacak binalarda yaklaşık 200 metrekare oturumlu içerisinde personel odaları, yatakhane, mutfak, duş bulunan yönetimsel çatı ile kestirmece 265 metrekare oturumlu 3 adet itfaiye kapasiteli arabalık binası kayran algı. – KASTAMONU

Share: