Trabzon haberleri! Gürcistan’dan mevrut marazlı Trabzon’da ameliyatla yeniden sağlığına kavuştu

Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Bağır Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran 17 yaşındaki rahatsız, mecbur ameliyatla sağlığına kavuştu.

KTÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, şiddetli terleme şikayeti zımnında Farabi Hastanesi Döş Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran Gürcistan uyruklu Omarı Bekadze’ye, “primer hiperhidroz” tanısı konuldu.

Bekadze, Prof. Dr. Büyüklük Tekinbaş liderliğindeki takım tarafından “Vats Sempatektomi” tekniği adına adlandırılan vabeste ameliyat yöntemiyle tedavisi sonrası taburcu edildi.

Prof. Dr. Tekinbaş, hiperhidrozun ekseriyetle apaz içi, hamil altı, ayakların ve yüzün aşırı terlemesiyle seyreden ayrımsız hastalık olduğunu belirterek, “Enfeksiyon, çıkar yol kullanımı, metabolik ve iç salgı bozuklukları gibi nedenlerin seyrek tetiklediği ekstrem terleme hastalığında, çoğu hastada alttaki yatan herhangi örgensel bir sebep bulamayabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uyguladıkları Sempatektomi tekniğinin, bu hastalığın sunma enerjik ve konforlu tedavi yöntemi olduğunun altını çizen Tekinbaş, “Bindi altından benzeri santimetrelik kesiler ve ilişkin yöntem ile operasyonu basitçe gerçekleştiriyoruz. Istenmeyen Durum evolüsyon riski de haddinden fazla düşük oluyor. Hastalarımız hızlıca iyileşip az daha ertesi aktarılma işbaşı yapabilecek durumda oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bekadze de Tekinbaş ve ekibine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Çokça terlediğim üzere çocukluğumdan beri hemencek seçkin dönem şişman sıkıntılar yaşadım. Kimseyle tokalaşamıyordum, bulutsuz vasıf kıyafetler giyemiyordum. Bu format içtimai hayatımı çok hırçın etkiliyordu. Bu büyüklüğünde kolay aynı ameliyatla iyileştiğim üzere haddinden fazla mutluyum. Bu hastalıktan bu büyüklüğünde mahdut kurtulabileceğimi bilseydim çokça elan geçmiş buraya gelirdim. KTÜ Farabi Hastanesi, bu konuda uzmanlaşmış. Bu hastalıktan mustarip olan herkesi Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nde tedavi olmasını kaynak ederim.”

Share: