İzmir’deki Kara Harp Okulu Yerleşkesinde zaman içme töreni yapıldı

İzmir’deki Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Esmer Harbiye (KHO) Maltepe Yerleşkesi Komutanlığında eğitime başlayan 810 harbiyeli üzere ailelerin katılımıyla zaman içme ve meç kuşanma töreni yürütme edildi.

MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, törende yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütünün 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün, tarihin yer nazik yezitlik olaylarından birisi olduğunu vurguladı.

Türk halkının sivil çeri demeden bütün gelişigüzel darbeyi önlediğini hatırlatan Afyoncu, şöyle konuştu:

“Tarihler bunu gitgide ne şekilde yazacak onu göreceğiz ancak bana göre tığ hala bu ihanetin boyutunu anlayabilmiş durumda değiliz. Ancak Milli Savunma Üniversitesi 2016 yılında kurulduktan sonra haddinden fazla acul benzeri şekilde toparlandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay, gedikli ihtiyacını acul benzeri şekilde karşılamaya başladı ve geçtiğimiz sene beş yıl okuyan, hazırlık gören harbiye mezunlarını mezun etti. Şimdi burada dahi birinci sınıfa gelen gailesiz harbiyelilerimiz ilkokul sene okuyup Türk Silahlı Kuvvetlerinde teğmen adına düz bulacaklar.”

Türk milletine hainlik fail tarihin çöplüğünde kaybolur”

Afyoncu, harbiyelilere şöyle seslendi:

“Burada güre harbiyelilerimize, hayatları boyunca unutmamaları müstelzim üç şeyi hikâyelemek istiyorum: Hayatınız süresince esas ve babanızın müfit duasını cebin. Anne, babasının müfit duasını almayan hiçbir evladın ülkesine, kendine, milletine ve insanlığa faydası olamaz, bunu tek antlaşma unutmayın. Rastgele zaman üzere bu nazik millete, Türk devletine bakım edin. Türk milletine hizmet eden tarihe değerli harflerle yazılır. Türk milletine hıyanet eden bile tarihin çöplüğünde kaybolur. Değme zaman amacıyla berceste sivil iradenin emrinde olun ve bu şekilde iki bin yıldır acun tarihinin zer sayfalarına yazılan Türk milletinin kahraman ayrımsız subay olun. Yemininiz doğru iyi olsun. Allah yolunuzu, bahtınızı belirgin etsin.”

KHO Komutanı Tugay Gültekin Çorlu bile burada verilen eğitim öğretimin temel hedefinin aldığı görevi düşünce ve canı pahasına de olsa parçalanmamış fail en üst düzeyde bilgiye sahip, disiplinli, talimli, şeb ve güneş seçkin türlü şartta görev yapacak subaylar desteklemek olduğunu belirtti.

İçtikleri andın yalnız tıpkı saraka olmadığını vurgulayan Gültekin Dertli, şöyle dedi:

“Askerliğin ve üniformanın onurunu seçkin şeyin üzerinde tutup bunlara engel verecek herhangi bir nev biçimci ve davranıştan uzak durun. Unutmayınız kim sizler Türkiye Cumhuriyeti ve nazik Türk milletinin güvencesi, gururu olacaksınız. Ayrıca Ulu Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bile ifade ettiği kabilinden ihtiyacımız olan tek şeyin gitmek ve çok gitmek olduğunu de aklınızdan hiçbir ahit çıkarmayınız.”

Konuşmaların peşi sıra 810 harbiyeli, antlaşma içip, meç kuşandı. Program geçiş töreniyle sona erdi.

Törene, Iye Ordusu Komutanı Ferik Kemal Yıpranmamış, İzmir Gelgel Terbiye Komutanı Korgeneral İsmail Güneykaya ve haddinden fazla sayıda askeri personelle öğrencilerin aileleri katıldı.

Share: