İSTİLACI PALAVRA BALIĞINI TUTMAK İÇİN YARIŞTILAR

ANTALYA’da, Akdeniz’deki istilacı tuhaf olan palavra balığını avlama yarışması düzenlendi. Yarışmanın birincisi; 1,5 kilogram ağırlığında ve 44 santimetre uzunluğunda balon balığı avladı.

Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelen ve istilacı enva ortada yer alan balon balığının popülasyonu, son yıllarda anında arttı. Antalya’üstelik balıkçıların oltasına ve ağına takılınca hasar veren bu doğruluk ilgi başlamak ve popülasyonunu baskılamak amacıyla değişik yarışmalar düzenlenirken, yakalanan balıkların kuyrukları dahi belli ücretler karşılığında satın alındı. Ekosisteme ve ayrıksı balık türlerine uymazlık veren palavra balığı ile savaşım amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nce ‘palavra balığı yakalama yarışması’ düzenlendi. Konyaaltı Sahili’ne saat 09.00 itibarıyla gelen 20 balıkçı, oltalarını denize attı. 3 saatin sonunda balon balığı avlayan 3 yarışçı, balıklarını alana getirdi.

Yapılan ölçümler sonucu yarışmanın birincisi, 1 kilo 540 gram ağırlığında ve 44 santim uzunluğunda palavra balığı avlayan Emrecan Esmer oldu. İkincisi 480 gram ve 30 santim uzunluğunda balon balığı avlayan Taha Enes Mavi, üçüncü ise 80 gram ve 14 santim uzunluğunda balon balığı avlayan Erdinç Kötü oldu. Yarışmanın kazananları ödüllendirildi.

‘HER ÇIKTIĞIMIZDA BALON BALIĞI BALYA GELİR’

Yakaladığı balığın boyutunun balaban olduğunu belirten Emrecan Yağız, “Yarışmaya gelmek planımda yoktu amma şaşırtı oldu. Karadan attığım sıra ile palavra balığını yakaladım. 6 yıldır sportif balıkçılık yapıyorum. Seçkin çıktığımızda palavra balığı balya gelir. Genelde çekemeyiz kıyıya ve takımımızı bırakırız. Yakaladıklarımızı kenara atıp hayvanlara zarar vermesin, diyerek üstünü örtmeye çalışıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nde görev özne su ürünleri mühendisi Nazif Ay birlikte “Bu sene ikincisini düzenlendiğimiz balon balığı yakalama yarışmasını tamamladık. Güzel aynı katılma oldu. Kıyıdan bu kadar balaban tıpkı balon balığının çıkmasına biz birlikte çokça şaşırdık. Belediyemiz istilacı türlerle ilişkin çalışmalarına devam ediyor. Avcılık yarışmaları yapmaya bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

Share: