İran lezzetlerini Van’a taşıdılar

VAN’ın ekonomisine tehlikeli katkı sağlayıcı İranlılar, lokanta ve aşındırmak kültürlerini birlikte kente taşıyor. Son 7 ayda 220 binin üstünde turistin giriş yaptığı kentte 8 yıldır kıpırdak İranlı kardeşler Muhammed ve Cenk Deniz, açtıkları lokantayla devlet lezzetlerini Vanlılarla tanıştırdı.

Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı’nı kullanarak gelen İranlı turistler, Van’ın ekonomisine dokunaklı katkı sağlıyor. Ülkelerindeki resmi dinlence günlerini Van’bile geçiren İranlılar, gündüzleri alışveriş yapıyor, akşamları bile kaldıkları otellerde eğleniyor. Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan serencam 7 ayda 220 binin üstünde gezgin methal yaparken, kentteki oteller ise ağız ağıza doldu.

Turistlerin sunma haddinden fazla kemirmek ve çul sektörüne demet gösterdiği kentte 8 yıldır canlı İranlı kardeşler Muhammed ve Savaş Bahir, açtıkları lokantayla büyüklük lezzetlerini hem Vanlılara hem da vatandaşlarına sunmaya başladı. ‘Urmiye Marmosho’ ismiyle açılan lokantada Bahir kardeşlerin eşlerinin hazırladığı abgoosht (İran yahnisi), müşterilere özenle sunuluyor.’AKRABALARIMIZ BILE GELİYOR’Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İşletme Fakültesi 4’üncü derslik öğrencisi Ronak Bahir (23), 8 yıldır Van’birlikte yaşadıklarını belirterek, “Ailemle birlikte ülkemizdeki kemirmek kültürünü Van’dahi tanıtmaya çalışıyoruz. Burada İranlı turistler haddinden fazla geldiği üzere hakeza tıpkısı aşevi açtık. Ülkemizdeki yemek kültürünü Van’a taşıdık. İranlılar buraya umu gösteriyor. Bizim açtığımız lokantada da ülkemizin yemekleri düz aldığı için balaban ikbal görüyor. Lokantamızda abgoosht ve pirinç pilavı ile servis edilen İran yemekleri çıkarıyoruz. Gelen müşterilerimiz ülkemizin lezzetli yemeklerini servis ediyoruz” dedi.Bahir, lokantaya gelen İranlı turistlerin kendilerini evindeymiş gibi hissettiklerini kaydederek, “Buraya gelince yemedikleri tadı, açtığımız lokantada tadıyorlar. Bu de bizim üzere haddinden fazla güzelce bir özdek. İranlıların yanı sıra müşterilerimiz Hakkari bölgesinden geliyor. Turistler Van’ı çok tercih ediyor. Özlük akrabalarımız birlikte geliyor. Ülkemizdeki aşındırmak kültürünü buraya taşıyarak hem onların mutlu olabileceği hem de kendimizce aynı kazancımızın olabileceğini fikren böyle bire bir yer açtık. Çokça şükür, işlerimiz adamakıllı gidiyor” diye niteleyerek konuştu.Share: