İran iç savaşa akilane sürüklenirken şeriat yanlısı İranlı Molla Ayetullah Ahmed İrvani’nin kızının düğünde öpüştüğü görüntüler aksülamel çekti

İran’da, başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesi ile gözaltına alınan ve peşi sıra gördüğü ezinç nedeniyle hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amani, fehva yerindeyse ülkede yıpranmamış bire bir dönemin kapısını araladı.

GÖSTERİLER ÜLKENİN TAMAMINA YAYILDI

Gelen bu ahiret yolculuğu haberinin ardından ara sıra noktalarda başlayan gösteriler bodur sürede ülkenin tamamına yayıldı. Güdük sürede büyüyen gösterileri dayanmak isteyen asayiş güçlerinin müdahalesinin anif olması gerginliği daha da artırdı. Gelişmemiş sürede kontrolden sâdır ahval sonrası ülkede kadınlar başörtülerini çıkarıp saçlarını kesmeye başladı.

KARAKOLA SALDIRI DÜZENLENDİ: 19 ÖLÜ

Adım hamle çöz savaşa sürüklenen ülkede serencam kendisine Sistan-Beluçistan eyaletine vabeste Zahidan kentinde cuma namazının arkası sıra karakola ve meydandaki vatandaşlara yönelik saldırıda 19 sevimli hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler beyninde Devrim Muhafızları Ordusu’nun Sistan-Beluçistan eyaletindeki istihbarat komutanı Albay Büyük Yahudi birlikte var.

TARTIŞMA YARATACAK DÜĞÜN VİDEOSU

İran’dahi etraf cuşiş yeriyken servis edilen bir video olayları çok ayrımlı tıpkı boyuta taşıyacak. Bahsi geçen videoteyp İranlı Molla Ayetullah Ahmed İrvani’nin kızının ABD’deki düğününe ilişik… Gelişmemiş sürede iri aksiseda uyandıran videoda Molla İrvani’nin kızının dernek videosu görüntülerinde, eşi ile öpüştüğü anlara birlikte vadi verildi.Share: