ABD’li senatör Menendez’den skandal F-16 önerisi: Türkiye’ye satılacak F-16’lar Yunanistan’a cebin kullanılmasın

Türkiye ile KUL ortada F-16 bilmecesi sürüyor. Türkiye ödeme yaptığı halde F-35’ler ABD aracılığıyla verilmemiş, peşi sıra Türkiye MEMLUK’den F-16’ların serencam versiyonu olan Block 70/72’lerden 40 sayı, var olan jetleri üzere de etraf değeri yaklaşık 6 bilyon doları bulan 80 nüsha restorasyon kiti istek etmişti. Bu okullu BENDE Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’den Türkiye karşıtı ayrımsız kadem geldi.

F-16’LARIN ŞARTLI VERİLMESİ İÇİN ÖNERİ SUNDU

Bob Menendez, F-16’ların Türkiye’ye Yunanistan’a karşı kullanılmaması şartı ile verilmesini içeren ayrımsız teklif sundu. Teklif kabul edilirse senatonun defans bütçe tasarısına girecek. Analog bire bir teklif henüz ilk Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilmişti.

”TÜRKİYE DÜŞMANCA İHLALLER YAPTI”

Türkiye ile ilgili açıklamalarda mevcut Menendez, Yunanistan ile yaşanan krize değindi. Türkiye’nin, Yunanistan’ın gelgel sahasında “düşmanca ihlallerde” bulunduğunu ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla paydaşlık sürecinde Türkiye’nin rotasını değiştireceğini ve bölgedeki pozitif ortak olarak savunma ittifakına karşı sorumluluklarını adına getireceğini umduğunu açıkladı.

“TÜRKİYE NATO’YU TEHLİKEYE ATIYOR”

Demokrat Partili Menendez, ” Rusya, Ukrayna’yı vahşi ve yasadışı işgaline bitmeme ederken, Türkiye’nin Vladimir Putin kabilinden tıpkısı kavga suçlusu ile herhangi bir askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını kategorik gösterme sorumluluğu ve fırsatı var. Türkiye’nin Rusya ve alelhusus Acımasız defans sektörüyle bağlarını genişletmesi, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini elan birlikte tehlikeye atacak çetin tıpkı hata evet” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU “ŞARTLI ANLAŞMAYI KABUL ETMİYORUZ” DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu henüz önceki yaptığı benzeri açıklamada, “F-16 üstüne elimizi kolumuzu bağlayan tıpkısı kavil süresince olmayız. ‘Şöyle kullan, hakeza kullan’ kadar bir kısıtlama getirilmesi akseptans edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü münasebet alalım?” demişti.Share: