İmamoğlu: “Birilerinin Aile Vakıflarına, Ferdî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Köylü Alabilmek Yerine Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Tuzla Saha Evleri projesi amacıyla “Hak Sahibi Kat Tespit Kura Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstenme edilen süreden 6 kamer evvel daireleri doğruluk sahiplerine doğrulama edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim toplumsal kayran ürettiğimiz yerler, eksantrik projelerde, eksantrik konumda yerler üretilerek birilerinin aile vakıflarına, birilerinin zatî kullanımlarına tahsis edildi. Hoppadak Başakşehir’üstelik 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gine idraksiz alabilmek hesabına, kavim namına. Tığ öyle yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize düz kazandırıyoruz. Bazen yerde çocuk yuvası, kimi yerde Karı Sağlığı Bindi Merkezi, birtakım yerde Psikolojik Müracaat Merkezi, bazı yerde kitabevi yapıyoruz. Çabucak şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Benzeri o büyüklüğünde çocuk yuvası katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ marifetiyle 31 Mayıs 2021’dahi temeli atık KİPTAŞ Tuzla Düzlük Evleri üzere “Hak Sahibi Ofis Tespit Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Ali Emiri Nazik Firez Merkezi’nde, noterlik huzurunda gerçekleştirilen çekiliş öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Umumi Müdürü Uca Kurt birer müşavere yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının tahminî kırk kesir yılı o alanda eski bire bir âdem yerine; bütün bilgimi, görgümü, enerji bu anları aktarmaya hız ediyorum. Yaşadığımız aha hesaplı mesail, yaşadığımız o beceri sorunlar, insanların ev ihtiyacının giderilmesi, insanların daha çok keski zarfında olan barınma ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu hep alay malay çözmek zorundayız. Bati adımlar atılmak zorunda.

GÖZ SORUNU BIRICIK BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MESELE DEĞİL: İBB ve ilgili kurumlar olarak makul ödeme koşulları olan, depreme dayanabilen ve dizayn gücü efdal konutlar reprodüksiyon hedefindeyiz. Konut sorunu, barınma sorunu, tıpkısı ülkede tek başına tıpkısı kurumun çözebileceği tıpkı sav değil. Yani bunu otursun bir tane başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Şehircilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi elhak, çözemiyor. Bu bir suçlama cephesi değil. Bazı konular vardır kim -tığ haddinden fazla severiz bunu- orada beraberlik gerekir. Çetin birliği gerekir. Ayrımsız arada konuşmak, bir arada çözüm nail olmak gerekir. Depremle mücadele gibi. Göz sorununu hep birlikte bir seferberlik halinde fasletmek gibi. Zira bunu paydaşları var. Soylu Erki paydaşları var. Müstahsil paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Hep bu paydaşlarla bire bir arada boşaltmak, yetişkin aynı iş.

KİMİN MALINI GÜBÜR YAPIYORSUN?: Biz hangi yapıyoruz öz organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki bütün imkanlar ile bu anlattığım prensipleri asla bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi bitmeme eden sürecinde bile işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini birlikte takip ederek, aynı bütüncül bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz iş, ayrımsız yandan çağcıl ve örnek sosyal hane göstermek, benzeri yandan dayanıklı konutlarla İstanbul’u perçinlemek, ayrımsız yandan de insanlarını ithaf etmek. Buradan emsal çıkarttığımız değme işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz ki, işte böyle olmalı. Bizim haddizatında bu hamleleri, bu şekilde yaparken, aynı şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Tığ, bunu bakanlığımızdan ve gayrı kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Beraber üretelim. Yani bizim görevi devralmadan evvel imarlı, düzenlenen, hatta projeli, hatta ruhsata alınmış arsalarımızla ait, biz orada binlerce daha sosyal ev üretebilirdik, bibi davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonraları tutumsuz ayla getiren, 3-4 ay sonra ruhsatını nakız eden, göz projesi üzere ego almamışım arsayı, benden önceki dalavere almış, orada yapım fora etmek amacıyla, orayı yeşil düzlük haline getiren aklı, vallahi de tallahi da benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu niye yapılır söz temsili? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil ki. Hepimizin, milletin malı. Bunu hangi maksatla hakeza yapabilirsin? Bu pekâlâ benzeri siyasal nâr yahut tutku?

SOSYAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, izzet kurumlarından, ayrımlı düşüncede insanlar vasıtasıyla yönetilseler bile alay malay iş üretmesini bekliyor. Bu kavramla basamak meselesine de bakabilsek. Zaman ülkemizde bölük sorunu var. İnsanlar basamak alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz buut bu. Ama bunları aşacağız. Bunları çekiştirmek amacıyla çok uyumlu çalışmalarımız var. Bizim sosyal kayran ürettiğimiz yerler, apayrı projelerde, başka konumda yerler üretilerek birilerinin ev vakıflarına, birilerinin şahsi kullanımlarına tahsis edildi. Sadece Başakşehir’de 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları yine izansız alabilmek namına, ulus namına. Biz anca yapmıyoruz. Hangi yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Bazen yerde kreş yapıyoruz, birtakım yerde Aile Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, bazı yerde Psikolojik Meşveret Merkezi yapıyoruz, kimi yerde katalog yapıyoruz. Çabucak şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkı o kadar kreş katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Namevcut olanı yapıyorsak, herhalde biraz birlikte ‘Marifet iltifata tabidir’ diyerek sizlerin bunu bilmesi lazım. Cemaziyelevvel, 3 sunum daha üniversite öğrenci yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık sıkı sayımızı. Seneye 16 peki. Şu an 3 bin bin akak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. yegâne yatağımız yoktu aynı öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 pare. Herif İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Peki yetersiz yapılmasına bindi olunmadı mı? Olundu. Amma aslında yapıldı, anahtar teslimi birilerinin karı vakıflarına teyit edildi. Arkadaş uray gelgel; hepimizin yani. Böyle bir şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında mütezayit aynı öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Çoluk Çocuk bu imkandan maaş 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Çünkü tespit ettiğimiz aileler, kendileri tek aracısız o yurtlara kaydoldular. Sağlık durumlarına göre, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK EV PROJELERİ ÜZERINE DA TEVESSÜL VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Şişman basamak ve kentsel transformasyon kapsamındaki çalışmaları tekmil İBB hava ve birimlerinin eşgüdümlü kendisine yürüttü. Kentin bu anlamdaki hikmet, ustalık ve tecrübelerini Türkiye’nin farklı illerine bile taşıyacağız. Tığ, bizimle aksiyon düzenlemek isteyen Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı araklayan gelişigüzel belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya mal akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, akilane arsalarda, akla yatkın işlerin yapılması noktasında birlikte Türkiye’ye kat sayı olabilecek hane projeleri ika üstüne tıpkı start verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilgili da önce ana atmamızı yapacağız yakın zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, nüfus bilimsel, kültürel ve anadan görme özelliklerinden yola çıkacak tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin rastgele durumunda, benzeri yükseklikte, benzeri demirli beton kıvrımlarıyla, tıpkısı kesitlerle. Yoldaş bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir ama Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’ya yakışmaz. Oraya apayrı aynı molekül tasarlarsınız. Öne çıkan taşı vardır, öne çıkan rengi vardır, öne sâdır önemli kültürü vardır. Söz Gelişi Gaziantep’te teras değişik kullanılır, ama Kastamonu’da o lüp ortamında eksantrik kullanılır. Seçkin kavuşum yemek kültürü var. Temas yerin ayrımsız yaşam biçimi var. Burada de kültürlerin tıpkısı araya geldiği ayrımsız biçimsel proses var. O bakımdan biz bunu üstelik ispat eden değerli benzeri çalışmayı Türkiye’ye armağan edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A SAMIMI TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM: Canan Genel Müdürümüz 3 Antrakt’ta evlerin konfirmasyon edileceğini söyledi. Merasim yaptığımızda, lüp bütün ortak alanlarla ilgili sorunları dağılmış tamam ise ve hayati bazen ihtiyaçların top giderildiği benzeri ortam tamam ise yunak suyundan natürel gazına, elektriğine; benzeri bile ‘Hazır, oraya acil taşınmam gerekir’ diyen kabil, 10-15 ev tamam ya taşınır. O antlaşma ben da ayrımsız ailedeki kahvehane içme arzumu az buçuk henüz kavrayışsız çekmiş olurum. Bunu da gerçekleştirirseniz, o tarihte bu adamakıllı an de yaşanmış oluruz. 6 kamer önceki bitirerek, insanları elan er mutlu edebilmenin bugün bende olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri için, Genel Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki müteahhit firmamızın hassasiyetine ve değerli çalışmalarına istekle teşekkürname ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL çakılı taksitli ifa planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Tuzla Meydan Evler projesini üstelik Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu kadar, belirlenen tarihlerinden ilk teyit edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Umumi Müdürü Mehabetli Kurt şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde referans aldık. Bu projemizde düzlük düzlük 9 sayı cadde üstü dükkanla, gine Tuzla’bile ‘Aydınlıkevler’ projemizde saha düz 10 nüsha ana yol üstü dükkanımızı 12 Ilk Teşrin Çarşamba haset, gene tıpkı KİPTAŞ geleneği haline mevrut artırma yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize benzeri üs yayımlamak hem da siz türe sahiplerinizin dairelerinize oturmadan evvel sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata kılmak. Tasdik temel tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Fasıla 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden umum 6 ay erken tasdik ederek, gine sosyal konutlarda bire bir KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken teslim yapacağız.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP İstanbul Saylav Gökan Efe ile beraberlerindeki yıldız bilimi, Bakırköy 23. Kâtibiadil Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde ilk talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ AKARSU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Memleha Yer Evleri toplumsal ev projesindeki 158 gayrimenkul için 39 bin hayat başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve daha evvel KİPTAŞ’tan hane satın almayanlara öncelik tanındı. Genişlik birkaç yüzde 40 oranında engelli vatandaşlar, şehit aileleri, savaş ve yer malulleri, dul ve eytam ile pandemi döneminde faik ceht gösteren esenlik çalışanları imtiyazlı grup yerine tanımlandı ve kendilerine basamak ayrıldı. 5 blok, 149 bölük ve 9 ticari birimden oluşan ve kaliteli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına gelen projede, alıcılara dönemin sunma akla yatkın ödeme şartlarını sunuldu. Memleha Yer Evler projesi, Türkiye’üstelik ilk defa aynı içtimai konut projesinde kullanılan “Boz Su Kavrayışsız Kazanım” sistemiyle da ön plana imdi. Bu sistemde evlerde geçer sular (duş, küvet, ayakyolu, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. mevrut evsel kalifiye atılan sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bostan sulaması üzere) kullanılıyor. Böylelikle hem su faturalarından hem de günde averaj 100-150 kişinin ihtiyacı olan kestirmece 20 bin litre sudan artırım edilerek, katıksız akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına oylumlu katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Memleha Kayran Evler; çağcıl mimarisi, bala oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla çevrili sıfır dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye bile derece katacak.

Share: