İhtiyaç kredilerinde 4 ay sonraları aynı önceki

Resmi enflasyonun yüzde 80’e dayanmasına karşın Dalan Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzdelik 14 ile sahici adına tarihi düşük seviyede tutmaya bitmeme ederken, ayrımlı yollarla itimat faizleri artırılıyor, cesaret büyüme hızı yavaşlatılıyor.

BDDK verilerine bakarak, 8 Temmuz haftasında gerekseme kredisi hacminde 4,5 milyar TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş, 18 Mart haftasındaki 499 milyon TL’lik düşüş sonrasındaki ilk haftalık düşüş yerine kayıtlara geçti. İhtiyaç kredisi hacmindeki artışlar, 13 Mayıs 2022 haftasında 9,4 bilyon TL ile zirveyi görmüştü.

KREDİ KARTI BORÇ TUTARINDA 985 MİLYON TL’LİK DÜŞÜŞ

8 Temmuz haftasında bireysel kredi kartı namus borcu tutarında bile 985 milyon TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş dahi 8 April haftası sonrasında önce oldu.

BDDK, 9 Haziran’de açıkladığı kararla bitiren kredilerinde taksit sınırlamasına gitmişti. Ilkgüz 2021’da 50 bin TL vücut bitiren kredilerinde vade sınırını 36 aydan 24 ayak tabanı indiren BDDK, 9 Haziran’daki kararla 100 bin TL kendisine eskimemiş bir çizgi tanımlamış ve bu tahril üzerindeki krediler amacıyla vadeyi 24 aydan 12 aya indirmişti.

BDDK ayrıca, limiti 25 bin TL gövde olan cesaret kartlarının asgari ifa tutarını, çevrim borcunun yüzdelik 20’sinden yüzde 40’ına yükseltmişti.

FAİZLERDE ARTIŞ EĞİLİMİ

İhtiyaç kredisi faizleri 1 Orak Ayı haftasında averaj yüzdelik 32,91’e kadar yükseldi. Kasım 2021’da yüzdelik 23 seviyelerinde olan bu büyüklük, Ilk Teşrin 2018 sonrasındaki kestirmece 4 yılın zirvesi yerine kayıtlara geçti. Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine bakarak, faizlerdeki artma eğiliminin önümüzdeki haftalarda bitmeme etmesi bekleniyor.

Ticari emniyet faizleri dahi 1 Temmuz’birlikte yüzde 31,26’ye büyüklüğünde yükseldi ve Kasım 2018 sonrasının zirvesine ulaştı. Bu ululuk nisanda yüzdelik 20’nin altını görmüş ancak elan sonra yükselişe geçmişti.

Bankaların elindeki enflasyona endeksli tahvillerde tenzilat oranının yüzdelik 50’ye yükseltilmesi dahil bir dizi film tedbir güven faizlerinin yükselişinde faal oldu.

Öte yandan, emniyet faizleri sonuç dönemde artsa üstelik yüzde 80’lik resmi pahalılık düşünüldüğünde gerçeklik adına bağan kalmaya devam ediyor.

KKM hesaplarındaki tutar 1 trilyon TL’nin üzerinde

 

Reeskont kredisinde eskimemiş şartlara ihracatçı tepkisi

 

Özel sektörün ensiz dışı güven borcu azaldı

 

Share: