Iğdır bilim | Iğdır’daki tuz madenlerinde tehlikeli kış üzere ağır sıklet himmet

Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki Sodyum Klorür Dağı’ndaki, seçme sene ağırbaşlı geçen kış mevsiminde karla mücadelede kullanılmak üzere çıkarılan tuz madenlerinde kırıcı himmet yürütülüyor.

Adını barındırdığı sodyum klorür madenlerinden düzlük Tuzluca ilçesindeki madenlerden, sofralık ve hayvancılıkta geçer tuzların yanında karla savaşım amacıyla dahi sodyum klorür çıkarılıyor.

Türkiye’nin Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgeleri özellikle koyulmak için Gürcistan’ın üstelik kışla mücadele tuzunun çıkarıldığı Tuz Dağı’nda çetin mücahede bitmeme ediyor.

Karla uğraş tuzu, ilk beyin düşmesi ve yolların donmaya başlamasıyla oluşan yoğunluğun önüne geçilmek adına şimdiden depolanıyor.

Tuz Dağı’ndan günce çıkarılan 250 ton tuzun 150’si kış sezonunda karla mücadelede geriye kalanı bile besin, hayvancılık ve uran alanlarında kullanılıyor.

Sodyum Klorür madeni işletmecisi İsmail Taşdemir, AA muhabirine, yaz aylarında gıda sektöründe ve hayvancılıkta beğenilen tuzu ürettiklerini belirterek, şita mevsimine yaklaşılan bu günlerde ise buzlanmaya karşı kullanılacak tuzu depoladıklarını söyledi.

Kış aylarının Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgelerinde sert geçtiğini, bu yüzden muhtelif önlemler alındığını tamlayan Taşdemir, “Bu bölgenin kar, buzlanmaya karşı tuzunun yüzdelik 80’i bizim madenden karşılanıyor. Gürcistan ilkin atılmak üzere, Erzurum, Erzincan, Van’a kışın kullanılan pahal bire bir sodyum klorür sevkiyatı yapmaktayız.” dedi.

“Buzlanmaya karşı istihsal yapıyoruz”

İşletmecilerden Salim Maksat Duygusal ise şita mevsiminde yaşanan buzlanmayla mücadelede tuzun eke düz tuttuğunu belirtti.

Yoğun tıpkısı mesaiyle ambarlama çalışmalarının sürdüğünü tabir eden Fert, “Alelhusus esmer yollarında ve karye yollarında yaşanan buzlanmaya cebin üretim yapıyoruz. Bölgede albeni sıcaklığı sıfırın altında 30 dereceyi geçiyor. Buut hakeza olunca üstelik buzlanma oluşuyor. Şu dakika tuz madeninde güç tıpkısı düzentileme sürdürüyoruz. Kışın gelmesiyle depoladığımız tuzu, Şark ve Güneydoğu Rum Bölgeleri ile sıkı dışına gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Share: