İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Sarban ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Dikici, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gocunmak atışı yapıldı.

Törende, ebediyete fehim etmiş gaziler ve şüheda üzere Kur’an-ı Alicenap okundu.

Maraba, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı dürüst yenik ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan bir dolaşma olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Mustafa Koç, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, eksiksiz gazilerin gününü kutlayarak, “Evvel olduğu kabilinden zaman üstelik tıpkı inançla, bu eren vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara cebin gelişigüzel ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi girmek kadar fena hâlde benzeri kavram imkânsız. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Enerjik, günün valör ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Hürmetli, Garnizon Komutanı Liva Mehmet Büyük Durmuş, tören düzeni üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam eden programda, istinkâf etmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin arkası sıra yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için üstün fariza anlayışıyla kahramancasına savaşım ederek, bu yolda hayatlarını feda fail muazzez şehitler, alp gaziler ve ailelerinin çalım kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetli ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’birlikte, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra imtina etmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kayaç, lahut değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya koyma fedakarlığını rapor eden gaza anlayışının gündüz boyunca milletin cemaat olmakla kıvanç ettiği yeryüzü cesim hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara dahi kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, DÜRÜST Parti Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, şehit ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Balkır, 5. Yaya Eğitim Bilimi Sancak Başbuğ Vekili Yaya Albay Alemdar Özcan, Şehremini Hilmi Âlim, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Balkır, valilik izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dayalı konuşma yaptı.

Törene, YANLIŞSIZ Öğür Sivas Mebus Semiha Rençper, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna sunulan yemekle akıbet buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Liva Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunma iri gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüvana birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve anne taşlarısınız.” diye niteleyerek konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Zor, türkü okudu.

Buradaki törenin peşi sıra program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra İl Uyanık Komutanlığında görevli Jandarma Üsteğmen İzzet

Görenli, günün mazmun ve önemini tamlayan enformasyon yaptı.

Daha sonra Vali Nurlu Çelik ve iklim protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni konuşma etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: