Hocalı şehitleri 31’inci yıl dönümünde Iğdır’da anıldı

Hocalı şehitleri 31’inci yıl dönümünde Iğdır’bile anıldı

IĞDIR – Iğdır’bile, 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kentinde gerçekleştirilen katliamda şehit olanlar törenle anıldı.

Türkiye Azerbaycan Hukuk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği yoluyla 125. Sene Küçük Asya Lisesi konferans salonunda düzenlenen Hocalı Soykırımı’nı anma programı, ihtiram duruşu ve Türkiye ile Azerbaycan milli marşlarının okunmasının arkası sıra Hocalı soykırımını anlatan film ile devam etti.

Programda mütekellim Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, “Hocalı denince aklıma Küçük Ay ayının soğuk aynı gecesi sağlık, Hocalı denince aklıma masum silahsız insanların soykırıma uğraması gelir. Gözü gönmüş Türk düşmanı olan Ermeniler, Rusların desteği ile Hocalı’birlikte tıpkı katliam yapmışlardır. Tertemiz silahsız insanları öldürmüşlerdir. Bu genosit tarihe Ermenilerin yaptığı genosit kendisine geçmiştir. Maatteessüf Hocalı’dahi yapılan bu soykırımı Türkiye dahil hiçbir devlet soykırım olarak akseptans etmemektedir. Hocalıya türe istiyoruz. Hocalı genosit yerine tanınsın. Ermenilerin Hocalı’da yaptığı soykırımı Almanya de Naziler Yahudilere dahi yapmamıştır. 26 Şubat haset Türk dünyası ve Azerbaycan üzere en üzüntülü günlerden biri olmanın beraberinde benzeri zamanda âdemiyet tarihi için üstelik kelimenin tamlık anlamıyla kapkara ayrımsız sayfadır . Ermenilerin Hocalı da yapmış olduğu vahşiyane soykırım esasta müstakil dünyanın insanlığın utanç günüdür Seçme fırsatta Türk düşmanlığı işleyen Ermeniler26 Gücük Ay 1992 yılında bile düşmanlıklarını ayrımsız yol elan göstermiş mutlak dünyanın gözü önünde Türk katliamı yapmıştır. Bu katliama üstelik adam hakları dünya insanlığı izleyici kalmıştır. Ermenilerin yaptıklarını Naziler dahi yapmadı. Hocalı soykırımını unutmadık unutmayacağız. 6 Küçük Ay’ta depremde hayatını zayi edenler ve Hocalı şehitlerini rahmetle anıyorum” dedi.

Programda konuşan Avukat Sevinçli Öztürk, Ermenilerin yaptığı zulümler ve katliamların dolgunca aynı şekilde anlatılmadığını belirterek, “Tığ bu soykırımı aynı soy anlatamadık ve ayrımsız karar bile aldıramadık. Dünya geneline baktığımız ahit nüfusu 9 milyon olan ve bunun hemen ülkesinde 3 milyonu dinç Ermeni toplumu, 150 milyonluk Türk nüfusuna karşı şişman bire bir çığırtkanlık yapıp bugüne büyüklüğünde birçok parlamentoda sıfır güya genosit tasarısını akseptans ettirmiştir” dedi.

Program, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği aracılığıyla 9 yıldan beri düzenlenen Hocalı mevzulu foto, hikaye, kâtiplik, koşma yarışmasında hediye düzlük öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Share: