“Hayalet köy” ağırladığı ziyaretçilerle mıntıka ekonomisine fert veriyor

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 100 yıl önceki terk edildiği üzere “hayalet köy” olarak bile mezkûr ve kesme korunacak alıngan alanlar ortada mevcut Kayaköy, ziyaretçilerden ilişki görüyor.

Geçen sene ağırladığı 110 bin 604 misafirle Muğla’üstelik yer çokça ziyaretçi ağırlayan ören yeri unvanına topluluk Kayaköy’de kısaca 400 sülale, 2 kilise ve şapeller bulunuyor. 100 sene önce ayrılma edilen “hayalet karye”deki tarihi yapılar, ziyaretçilerini adeta geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

Ziyaretçilerin yavaş ilgisiyle kesim halkının ekonomisinin canlanmasını birlikte sağlayan Kayaköy, yaz aylarının birlikte kışın bölgede faal olan sisle ayrımlı güzelliğe bürünüyor.

Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, AA muhabirine, ilçenin katıksız ve tarihi güzelliklerinin domestik ve ecnebi turistlerin ilgisini çektiğini söyledi.

İlçede karada, denizde ve havada ayrımlı turizm etkinliklerinin yapılabildiğini dile getiren Karaman, Fethiye’nin Ölüdeniz, Göcek gibi koca turizm bölgelerine erbap olduğunu belirtti.

Fethiye’de kış aylarında de havanın çok iyicene olduğunu ve tatil yapmaya imkan verdiğini vurgulayan Karaman, “Ölüdeniz’e mümasil noktada kâin Kayaköy, barındırdığı eserlerle balaban benzeri örenlik yeri. Kayaköy geçen yıl 110 binden çok ziyaretçi ağırladı. Kayaköy kış aylarında bile gizlemli, mistik dokusuyla görülmesi müstelzim ayrımsız saha.” dedi.

Karaman, bölgenin tarihi anlamda haddinden fazla varlıklı olduğunu, bir nice noktanın kesme korunacak kırılan kayran ilan edildiğini dile getirdi.

Kayaköy ile ilçedeki değişik harabelik yerlerini korumaya ve tanıtmaya devam edeceklerini tamlayan Karaman, herkesi kültürel mirasları görmeleri üzere ilçeye davet etti.

5 bin almanak geçmişi var

Bir tepenin yamacına kurulmuş, Rumların döneminden kalma Kayaköy’ün geçmişi, milattan önce 3000’lere büyüklüğünde uzanıyor. Halas Savaşı sonrası 1923 yılındaki değiş tokuş anlaşmasıyla ayrılma edilen ve Türklerin yaşamaya başladığı köy, 1957’deki Fethiye depreminden etkilenmişti. Bölgedeki evlerin hasar görmesinin arkası sıra köydeki beledi yaşam üstelik sona ermişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Kayaköy Ören Yeri yerine turizme kazandırılan karye, yerel ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Share: