GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Martir Polis Güçleri Mehmet Karacatilki Bilgelik ve Nutuk Merkezi Sosyal Bilgiler öğretmeni Zuhal Gecekondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilgelik Okullarını Tutma Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Ilkgüz tarihleri beyninde Burdur, Isparta ve Eğirdir’birlikte gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan çeşitli branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Taşmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’da kâin Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün toprak turizmine, ekonomisine, doğasına, nebat ve hayvan popülasyonuna katkıları, global ısınma ile birlikte göllerin maruz kaldığı yağışsızlık ve kuraklığın sonucu meydana mevrut damarlı olaylar, göllerdeki akarsu çekilmesine faktör olan sair unsurlar için Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Kılgısal Bilimler Üniversitesi’nde memur akademisyenler yoluyla hikmet verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Gecekondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi aynı somut anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Biz geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri şüphesiz anlatırız, zahir bilinçli bir ati yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den değişik branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü üzere göllerimiz yakarışın sunma çok bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz benzeri somut olarak görebildiğimiz yerlerde durumunda tedris ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin özlük memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Kondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri hikmet ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya henüz duyar nesiller yetişmesine ulama sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki buut on paralık çöz açıcı değil diyen Kondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve bildirme belirtik örneğinin olduğu dahi tıpkısı göldeyiz. Etrafındaki sendrom ayrı aynı dua, gölün çekilmiş olması ayrı yakarış. Bundan 15-20 sene öncesine bile bakıldığında çokça haddinden fazla depresyon var. Birleşmiş Milel (BM) marifetiyle 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve su ürünleri üretiminde heybetli bir yere sahip olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati kabul etmek için proje hem teorik hem da uygulamalı gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın seçkin alanında vazgeçilmez bir temel olan suyun öneminin kavratılması amacıyla etkinlikler doğanın içinde, durumunda öğrenme ilkelerine makul adına alanında bilirkişi eğitmenler eliyle gerçekleştirildi diye konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde kâin Türkiye’nin 4. balaban gölü ve 2. balaban içme suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde bile araştırmalar yaptı.Share: