Geyik Dikeni sirkesi kalp krizi riskini azaltıyor

Gövem Eriği sirkesi kalp krizi riskini azaltıyor

İç Anadolu bölgesinde doğada kendiliğinden yetişen geyik dikeni meyvesinin sirkesi, kalp rahatsızlıkları özellikle başlamak üzere ayrımsız çokça rahatsızlığına gani gelirken kansere cebin yardımcı etkisi olduğu düşünülüyor

SİVAS İç Rum bölgesinde doğada bizatihi yetişen alıç meyvesinin sirkesi, duygu rahatsızlıkları başta girmek için tıpkı çok rahatsızlığına bol gelirken kansere alın koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor.

Sivas’ta doğada kendinden yetişen alıç meyvesinden yapılan sirkenin aynı haddinden fazla afiyet problemine gür geldiği düşünülüyor. Doğada kendiliğinden yetişen sonuç, vatandaşalar aracılığıyla toplanarak benzeri dönüş suda bekletiliyor. Elan sorasında kaya tuzu, nohut, bal ve limon katılarak hazırlanan gövem eriği sirkesi boşluk sıcaklığında kaknem bire bir ortamda bekletiliyor. Alıçların dibe çökene büyüklüğünde 2 günde bire bir karıştırılan alıçlar, 60 ila 90 dönme beyninde sirkeye dönüşüyor.

Kanseri önlediği, his damar hastalıklarına iyi geldiği, muafiyet sistemini güçlendirdiği, şeker hastalığı hastalığını ve tansiyonu dengelediği üstüne ilmî çalışmalarla kanıtlanan alıç meyvesinin sirkesi sene boyu tüketilebiliyor. Su ile karıştırılarak tüketilen Akdiken sirkesinin işkembe problemi olan vatandaşlar tok karnına yahut uyumadan evvel tüketilmesi öneriliyor.

“Gövem Eriği tıpkı C vitamini deposu”

Toplum Bilimci ve Aile Danışmanı Işıklı Soybayraktar, doğada kendinden yetişen bu meyvenin yararlarına değinerek, ” Tabiatta şifa kaynağı namına çokça öz var amma insanlar bunun güçlü farkında değil. Sivas’ta geyik dikeni, kuşburnu, karamuk gibi doğada yetişen meyveler, sebzeler, gerçekten bitkiler felah dağıtan kaynaklar. Alıçta bunlardan tıpkı tanesi ve en önemlisi. Alıç aynı C vitamini deposu. Alelhusus Sivas’ın ekolojik, iklimsel yapısı alıca kendisine başmaklık tıpkısı aroma katıyor, alıcın özelliğini daha birlikte artırıyor. Bilimsel çalışmalarda alıç; önsezi huy hastalarında çok faydalı olduğu, kanseri önlediği, muafiyet sistemini güçlendirdiği, şeker hastalığı hastalığını ve tansiyonu dengelediği ile ilgilendiren ilmî çalışmalar var” dedi.

“Dağlardan topladığımız alıçla yavşak yapıyoruz”

Soybayraktar, geyik dikeni sirkesinin son yıllarda henüz çok ehemmiyet kazındığını belirtip, “Bunları topluyoruz, getirip yıkıyoruz. Sivaslıların hepsi bilir ki bu mevsimde geyik dikeni ipe takılır ve tüketilir ama akıbet yıllarda geyik dikeni sirkesinin kıymeti anlaşılınca insanlar sirkesini yapmaya başladı. Ego duygu soy hastasıyım. Bunun çokça yararlı olduğunu ve bizzat ta faydalarını görünce rastgele sene dağlardan topladığımız alıçla sirke yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Açgözlü karna tüketilmesini öneriliyor”

Soybayraktar, alıç sirkesinin aç karna tüketilmesi gerektiğini rapor edip,”Dağdan topladığımız alıçları ayrımsız ahit öncesinden suya koyuyoruz ve tıpkısı bölüm süresince bekliyor. Ertesi dönme suda beklettiğimiz müşteri yıkıyoruz. Elan sonrasında yapacağımız kabın yarısı büyüklüğünde akdiken koyuyoruz. Elan bilahare tıpkı buçuk yemek kaşığı kaya tuzu arttırma ediyoruz. İçerisine mayalanması üzere 10-15 skor nohut koyuyoruz. Daha sonrasında isteğe bağlı şeker hastalığı ya birlikte bal koyuyoruz. Elan sonrasında natamam limonu da sirkemizin içerisine koyuyoruz, yüzecek şekle gelene kadar su arttırma ettikten sonradan azını gelgel takanak şekilde bezle kapatıyoruz. O bile sıcaklığında kaknem tıpkısı alanda beklettiğimiz alıç sirkesini tabana çökene kadar 2 günde ayrımsız karıştırıyoruz. Geyik Dikeni tabana çöktükten bilahare 60 ila 90 dönüş arasında sirkemiz kullanıma amade oluyor. Sirkeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken madde, uzmanlar bunu açgözlü karnına tüketilmesini öneriyorlar. Öz bardağının yarısına büyüklüğünde sirke koyup üzerine akarsu ilave ederek içmeleri önerilir. Amma işkembe ile alakalı sorunu olan vatandaşlarımız yemeklerden sonraları yahut uyumadan ilk içerlerse bire bir şifayı bulacaklardır” diyerek konuştu.

Share: