Festivale 500 bin hayat bekleniyor, otellerde yer kalmadı

Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Arsıulusal Adana Lezzet Festivali’ne 500 bin yaşama beklediklerini ve otellerde vadi kalmadığını söyledi.

Bu sene 7-8-9 Ilk Teşrin tarihleri ortada Kalıp Park’ta “Geçmişten geleceğe bırakıt: Mutfak” temasıyla düzenlenecek 6. Uluslararası Adana Zevk Festivali heyecanı cemi kenti sardı. Kentteki kebapçılar, şırdancılar, tatlıcılar, dönerciler ve kamu esnaf, festivalin işlerini açmasını bekliyor.

Güzeşte yıl açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı festivale bu yıl dahi tahminî 500 bin kişinin katılması bekleniyor. Kent mutfağı ile sokak lezzetlerinin dünyaya tanıtılmasının amaçlandığı festival, ziyaretçilerine Adana’nın kavrulmuş, ahşa, şırdan, şalgam, börek ve bici bicinin da aralarında olduğu özel tatlarını tecrübe imkanı sunacak.

Yemek şovlarının, aş damı atölyelerinin ve konserlerin yapılacağı 6. Arsıulusal Adana Haz Festivali, şeflere hünerlerini ekspozisyon imkanı sağlayacak. Festivalde bu sene, 5 farklı kategoride ‘Genç Şefler Yarışması’ bile düzenlenecek.

“Hazırlıklar bayılmak için”

Adana Valisi Süleyman Elban, festival öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Elban, hazırlıkların tamamlandığını belirterek, “Hazırlıklarımız bitti. Alandaki hazırlıklar dahi bitmek amacıyla. Ati konuklarla ilgili bir maslahat yok, teyitleşildi. Sabık seneki kısık iştirak ve içeriğin üstüne eskimemiş içerikler arttırma ederek, katılımın elan de artmasını bekliyoruz. Sevinçli ayrımsız curcuna olmasını bekliyoruz. Zımnında bile bu keyfi, lezzeti arttıracak gelişigüzel nev aktiflik ve hazırlıkları yazmak amacıyla çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“500 bini geçeriz diye niteleyerek adisyon ediyoruz”

Bu yıl katılımın rekor kırmasını beklediklerini ve otellerde meydan kalmadığını kaydeden Elban, “Sabık sene 300 binin üstünde katılımcı vardı. Bu sene 500 bini geçeriz diye hesap ediyoruz. Biz festival tarihini 2 kamer önce ilan ettiğimizde çabucak lahzada otellerdeki bilcümle odalar rezerve edildi. Mahsus, ön illerde bile otellerin birçoğunda rezervasyonlar biber dolması noktasına geldi. Bu kadar kalabalığın geldiği festivalde normal hizmetler için kural dışı yatak kapasitesinin yetmemesi normal” dedi. – ADANA

Share: