Şişman Önder Atatürk, vefatının 84. yılında Sudan’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yılında Sudan’ın başkenti Hartum’da tören düzenlendi.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliğindeki törene, Türk kurumlarında çalışanlar ve bazı Türk vatandaşları katıldı.

Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Atatürk’ün, yıkılan benzeri imparatorlukla birlikte hep gücünü ve umudunu kaybetmiş benzeri toplumu yeniden ayağa kaldırıp ona budun bilinci aşıladığını belirtti.

Çobanoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’den Sakarya ve Dumlupınar’a uzanan askeri zaferlerle göğsümüzü kabarttı. Başlattığı inkılaplarla Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltti, gündeş ve canlı bir devlet haline getirdi.” dedi.

Her 10 Kasım’da, “Atatürk olmasaydı Türkiye şu anda nerede olurdu?” sorusuna zihninde yanıt aradığını belirten Çobanoğlu, şunları aktardı:

“Halas Savaşı’nı Atatürk olmadan kazanabilir miydik, Cumhuriyetimizi 1923’te kurabilir miydik, saltanattan, meşrutiyetten kurtulmamız hangi kadar antlaşma alırdı? Atatürk olmasaydı inkılaplarımızın ne kadarını 1920’li ve 1930’lu yıllarda tamamlayabilirdik? Bizi tığ özne, ayrıksı devletlerden ayıran vasıflara ne kadar zamanda kavuşabilirdik. Bu soruların muhasebesini yöre yargısız şekilde elden aklımızı ve vicdanımızı kullanarak yapmalıyız. Bu şekilde temas Türk vatandaşının zihninde öz Atatürk’ünü keşfedip yaşatacağına inanıyorum.”

Share: