Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’nın eşi vefat eden kadınlara vereceği ev desteğinin detayları mahsus oldu

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, eşi irtihal etmiş sosyal yardım faydalanıcısı kadınlara müteveccih yeni tıpkısı desteği hayata geçireceklerini belirtti. Acılı, “Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Yönelik Basamak Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 sayı konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile aşama başına 300 bin TL bindi vereceğiz” dedi.

Nazır Kederli, basamak projesinin kapsamına ilişik açıklamalarda bulunarak, bahis konusu destekten eşi ahiret yolculuğu etmiş ve 18 gözyaşı altı sunma birkaç 3 çocuğa eş olan sosyal arkalama faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti. 300 bin TL destek sağlanacak proje ile ilgilendiren düşkünlük edilen soruların yanıtları ise Icra Vekili Üzüntülü vasıtasıyla cevaplandırıldı.

– BÖLÜK SAYISI 2 BİN 23 OLACAK

Eşi mevt etmiş, 18 yaş altında bildirme beş altı üç çocuklu kadınlara 2 bin 23 nüsha basamak verilecek. Toplamda 607 milyon TL bütçesi ile sekmen başına 300 bin TL destek verilecek. İhtiyaç duyulan konut başına 300 bin lira köken belediyelerden sağlanacak.

– İKİ YÖNTEM VAR

Destek kapsamında eşi memat fail kadına verilecek bindi basamak yapımı yahut satın alma şeklinde iki ayrımlı yöntemle gerçekleştirilecek.

– KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK

Konutlar 80 metrekare olacak şekilde nesir edilecek. Konutların satın alınması yerinde ise bu özelliğe mail olanlar tercih edilecek.

– MÜLKİYET SYDV’NİN OLACAK

Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve El Birliği Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Türe sahiplerine bedelsiz tasarruf hakkı verilecek.

– İLK BINDI BU 4 İLDE BAŞLAYACAK

Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl gelmek amacıyla 4 ilde teşrikimesai protokolü imzalandı. Buna mülhak yerine projenin hayata geçirilmesi üzere 67 Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakıfları (SYDV) ile yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için arttırma mülhak kök noktasında protokol hazırlıklarına bitmeme ediyor.

KONUT DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. vatandaşı olmak3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Motivasyon Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi ölüm etmiş, 18 gözyaşı altında arz beş altı üç çocuklu merhale özelliğine taşımak kaydı ile diğer eşi mevt etmiş çok çocuklu ocak özelliğine cemaat olmakKonutların yapıldığı ilde oyalanmak,Bakanlığın Toplumsal Ev Projesi da derun tahaffuz yardımı programı kapsamında yürütülen aile yapım yardımı kapsamında bindi almamış atılmak şartlarını örtmek gerekecek.Başvurular illerdeki Toplumsal Teavün ve Tesanüt Vakıflarına (SYD) yapılacak.

Share: