Erke Yatırımları İçin 5 İlde Tez Kamulaştırma Kararı

Enerji yatırımları için 5 ilde kâh taşınmazların çabuk kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Cumhurbaşkanı kararlarıyla 6 mülk sınırları içinde vadi alan ve özelleştirme kapsamındaki ara sıra taşınmazların mamure planı değişikliğine bile icazet verildi.

Erke yatırımları üzere tez devletleştirme ve özelleştirme kapsamında mevcut taşınmazlara ilgilendiren Reisicumhur kararları, bugünkü Resmi Gazete’bile yayınlandı. Planlanan enerji yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

5 İLDE ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Türkiye Canlılık İletim EKMEK (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’ne ilgili “154 kV Polateli 380 TM İrtibatları Projesi” kapsamında Kilis’in Polateli ilçesi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde saha düz yurt, rekiz yerlerinin iyelik şeklinde, iletken raks gabarisinin ise götürüm hakkı kabarmak yoluyla çabuk kamulaştırılacak.

TEİAŞ Genel Müdürlüğü’ne ilişik “154 kV Pülümür TM İrtibatları Projesi” kapsamında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde saha düz taşınmazların fidan yerlerinin sahiplik şeklinde, nâkil dans gabarisinin ise direnç hakkı kabarmak aracılığıyla çabuk kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde kurulacak Soma Kolin TES canlılık üretim tesisi (koruyucu üs GES) üzere mukteza olan ve Kozluören Mahallesi 108, 109, 110 ada numaralı 5 parseli, tapuda Hazne hesabına tescil yapılmak amacıyla Erke Piyasası Aranjman Kurumu vasıtasıyla tez kamulaştırılacak.

Ankara’nın Mamak ilçesi, Nenek Mahallesi sınırları içerisinde kâin 123, 124, 125, 128, 129, 130 ve 162 numaralı 10 parselin, Defans Sanayi Araştırı ve Geliştirme Enstitüsü’ne ilişik patlatma sınav alanı yakınında bulunmalarından çevre birey ve servet güvenliği riski dokuma etmeleri nedeniyle Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırı Kurumu aracılığıyla tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Bayburt’un Demirözü ilçesine gaz ulaştırılabilmesi amacıyla ihtiyaç mahsus RMS-A kent giriş istasyonunun yapımı için Esentepe Mahallesi sınırları içerisindeki 1696 cezire, 10 parsel numaralı taşınmaz, tapuda Hazne adına tescil yapılmak amacıyla Erke Piyasası Aranjman Kurumu eliyle tez kamulaştırılacak.

4 İLDE BAZI TAŞINMAZLARIN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI

Resmi Gazete’da yayınlanan Cumhur Reisi kararları ile Ankara, Bursa, Konya ve Uşak’ta yer kayran bazen taşınmazların mamure planlarında birlikte değişikliğe gidildi. İmar değişikliklerinin onaylandığı kararlar şöyle:

“- Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olup özelleştirme format ve programında kâin Ankara’nın Çankaya ilçesi, Dikmen Mahallesi 16128 ada, 17 parseldeki taşınmaza ilgilendiren ‘Taşıt Yolu’ kullanma kararı getirilmesine müteveccih namına Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan yır imar planı ve aplikasyon ümran planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalar KAZANÇ adına mukayyet olup özelleştirme nitelik ve programında mevcut Bursa’nın İnegöl ilçesi, Kulaca Mahallesi, 118 ada, 54 parseldeki taşınmaza ilgilendiren kendisine Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan ‘Sanayi alanı, transformatör alanı, par alanı, posta ve otopark” tasarruf kararı getirilmesine yönelik imar planlarına fener sürecinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda; itirazların reddedilmesine ve değişmeyen gereklerinin namına getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın çıkışlı kılınmasına karar verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları SERPMEK adına mukayyet, özelleştirme format ve programında kâin Konya’nın Ereğli ilçesi, Hacımemiş Mahallesi, 195 cezire 3, 4, 5, 6 ve 7 parsellerdeki taşınmazlara ilgili, ‘Ticaret Alanı (Müşabih 0,50; Yençok: 4 kat)’ yararlanma kararları getirilmesine yönelik adına harılanan ümran planı değişikliğinin onaylanmasına karar verildi.

– Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları SERPMEK hesabına kayıtlı, özelleştirme format ve programında bulunan Uşak’ın Sivaslı ilçesi, Pınarbaşı/ Fatih Mahallesi, 396 ada, 7 parseldeki taşınmaza ilişik, ‘Gelişme konut alanı (Ayrıcalı kapanca: 3 Itmam; Taks: 0,25; Kaks: 0,75), Terminal (Otogar) Alanı, Park Yeri ve Yol’ yararlanma kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan ümran planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.”

3 TAŞINMAZ 242 MİLYON TL BEDELLE SATILDI

Resmi Gazete’dahi yayımlanan kararlara göre; Antalya, Edirne ve Kırklareli illerinde meydan düz 3 taşınmaz bütün 242 milyon TL’ye özelleştirildi. Satışlara ilişik Cumhurbaşkanlığı Kararları şöyle:

“- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Maliye Hazinesi hesabına mukayyet, özelleştirme ebat ve programında mevcut Antalya ili, Döşemealtı ilçesi, Yeşilbayır Mahallesi, 531 ada, 1 parseldeki 15 bin 878 metrekare yüzölçümlü emlak, gerçekleştirilen ihale sonucu 141 milyon TL bedelle sunu faziletli teklifi veren Bossas Çatı Şirketine satılmasına karar verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları EKMEK namına mukayyet, özelleştirme kapsam ve programında bulunan Edirne ili, Gestalt ilçesi, Sarıcapaşa Mahallesi, 431 ada 17 parseldeki 3 bin 1 metrekare yüzölçümlü gayrimenkul ve üzerindeki yapıların 24 milyon 500 bin TL bedelle en yüksek teklifi veren Saten İnşaat Şirketine satılmasına karar verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları KAZANÇ hesabına mukayyet, özelleştirme durum ve programında kâin Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi, Kurtuluş Mahallesi, 334 ada 8 parseldeki 6 bin 630 metrekare yüzölçümlü emlak ve üzerindeki yapıların, 76 milyon 500 bin TL ile en efdal teklifi veren Erdal Alemdar, Eyüp Alemdar, Necmi İzer Ortak Aşama Grubu’na satılmasına karar verildi.”

Share: