Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde devlet tarafından üretilen kestirmece 19 milyon sazan yavru su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin ehil olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına şişman önem verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, akmaz ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 çeşit olduğunu, kestirmece 100 türün da ticaretinin yapıldığını rapor ederek, “Nezaret olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 milyar teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Tıpkı şekilde Türkiye’da yetiştiricilik eden üreticililerimize 7,2 milyar liralık ve sair desteklerle bu arada serencam 20 sene içerisinde 18,2 milyar teklik bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman birlikte Türkiye’nin, akarsu kaynakları bakımından dahi çok iri imkanlara sahip olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, komşu 11 ile de dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Şanlı Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde feyizlenmek istediklerini dile getirerek, balıkçıları yetiştirmek için yer ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif tertibat balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Entelektüel, okuduğu duanın ardından 101 su kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende elan sonra simgesel adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize balkı geldiniz” bağlanmış afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Albay Maksat Cihan, İl Inanma Müdürü Azamet Başat, Keban Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Erdoğan birlikte katıldı.

Share: