Dünya paraşütçülerle doldu: Zafer Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Âlem paraşütçülerle doldu: Utku Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 ön paraşütü sporcusu, Utku Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı

Yöre sakinleri ise o anları düşkünlük ve heyecanla izledi

MERSİN Sazak’de Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 karşı paraşütü sporcusu, Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı. Gencinden yaşlısına bir çokça sevimli ise o anları iptila ve heyecanla izledi.

Erdemli Belediyesi ile Akdeniz Karşı Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü koordinesine ‘Zafer Bayramı Âlem Şenliği’ Akpınar Köyü’nde düzenlendi. Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin Ağacı özellikle tutmak üzere 16 ilden 120 sporcunun katıldığı felek şenlikleri 2 bin 100 rakımdaki Göktepe deki paraşüt merkezinde başladı. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile sporcular önceki Türk bayrağı ve Atatürk’ün posterini açtı. Elan sonradan biricik biricik hazırlıklarını tamamlayan sporcular art arda atlayışlar yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Gökyüzünde adrenalin meşgul o anları mahalleden gelen zihayat ve nemli ayrımsız haddinden fazla hayat merakla izledi.

Sporcuları merakla izleyen dolay sakinlerinden 70 yaşındaki Cennet Kabar, “Aşağıya inmelerini çok güzel seyrediyoruz. Zahir cesurluk edip böyle yükseklere çıkıyorlar bilmiyorum. Çok adamakıllı memleketimize ayrımsız sevinç geldi” şeklinde konuştu.

“Yengi ruhuyla gökyüzündeyiz”

Yengi ruhu ile gökyüzünde olduklarını belirten Efdal Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Akpınar Mahallesi Göktepe mevkii 2 bin 100 rakımdayız. 16 ilden 120 sporcumuzun katıldığı yamaç paraşütü organizasyonuna familya sahipliği yapıyoruz. Erdemlimizin güzelliğini ve mükemmelliğini 30 Ağustos münasebetiyle dünyaya tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’dan Mersin’e tatile gelerek uçuş deneyimi diri üzeri yetişek öğretmeni Dürdane Kayaç, “İlk misil deneyimledim daha evvel fırsatım olmamıştı. Çok sunturlu çok heyecanlıydı. Benim üzere ilk kez yaşanmış aynalı aynı deneyimdi. Adrenalin doluydu” ifadelerini kullandı.

“Bayrağın yekpare dalgalandığı an aşağı cesim bir kalp”

Yamaç paraşütü pilotlarından Hıfzı Altıntaş ve Alpar Eş de konukseverlik ve take-off (kalkış) ile baş aşağı alanının çokça güzelce olduğunu kaydetti.

Konya’dan etkinliğe katılan ve gökyüzünde sancak açan pilotlardan Derviş Turhan, “Bayrağı açtıktan bilahare özellikle tepeden taharri ettiğimiz dideban var. Bayrağın kül dalgalandığı an sıradan kebir bire bir ihtisas. Gönül Rahatlığı paraşütçüsü ağzıyla konuşayım. 2 bin metredeyken biraz henüz yükseldiğinizde çokça iyice tıpkısı mutluluk tamam. Bu mutluluk ondan bile iyicene. Gökyüzüne galibiyet ruhunu taşıyabildik” diye niteleyerek konuştu.

120 sporcunun Akpınar Köyü’ne geldiğini ve pir uçuşlar yaptığını anımsatan Akdeniz Gönül Rahatlığı Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Hüseyin Atlı ise, “Pistimiz 2 bin irtifaya ehil termal aktiviteler yönünden varlıklı ayrımsız bölgedir. Eminim ki bura dünyanın bütün sporcularını ağılayacak ve o potansiyeli gösterecek. 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle burada uçmuş oluşmak bizlere ayrı benzeri öz saygı ve bahtiyarlık veriyor. Hep sporcularımız bunun bilincinde ve çok bahtiyar tıpkısı şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyorlar” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.Share: