Dağcılar Şemdinli’deki kanyonları gezdi

Dağcılar Şemdinli’deki kanyonları gezdi

HAKKARİ Yüksekova Ekolojik Platformu Alpinizm ve Spor Derneği üyeleri, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan kanyonları gezdi.

Cemiyet üyeleri her hafta olduğu kadar bu hafta dahi bölgenin gizli güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde Yüksekova ilçesinin Cengiz Topel Caddesi’nde benzeri araya mevrut 30 yabanlık grubun bu haftaki rotası Şemdinli ilçesinde kâin dar boğaz ve zirveler oldu. Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği Başkanı Suat Öztekin, dernek adına bu hafta Şemdinli ilçesinde bulunan dar boğaz, doğal mağara ve cins suyunu fethetmek fırsatı bulduklarını belirterek, “Kanyonda ayrımlı tıpkısı sezon, kök suyunun bulunduğu vadide ise değişik benzeri mevsim ile karşılaşabilirsiniz. Kanyonda albeni sıcaklığı 40 dereceye ulaşırken, soy suyu vadisinde ise bu yalım 25 dereceye kadar iniyor. Bu gizli cennette eski yerleşme yeri olarak üstelik bildik gürpedek çok mağara bulunmaktadır. Bu misilsiz güzellikte olan bölgeyi ahzetmek bahtiyarlık vericidir. Buralara gelip görenlerin etrafı kirletmemeleri hususunda duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. Gezdiğimiz bölgelerde olduğu üzere bu bölgede üstelik etraftaki çöpleri toplayıp beraberimizde merkeze büyüklüğünde getirip çöp kutusuna bırakıyoruz. Lütfen bu konuda duygun olalım” dedi.

Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği Başkan Yardımcısı Kağan Zanyar Aykut ise bu hafta Şemdinli ilçesinde mevcut bölgeleri gezdiklerini tabir ederek, “Cesim görsel ziyafet veren kanyon ve natürel mahiyet suyu bizleri sarhoş etti. Toplum Örgütü adına her ahit şurası söylüyoruz, Hakkari bölgesi jeomorfolojik yapısı itibarıyla dünyanın hiçbir yerinde sıfır doğal güzelliklere sahiptir. Eksantrik ülkelere gitmeye gerek namevcut, yanı başımızda bu güzellik varken” ifadelerini kullandı.

Topluluk üyelerinden Tuncay Tekirdağ dahi cemiyet sebebiyle Hakkari bölgesinde bulunan bilcümle natürel güzellikleri rüyet fırsatı bulduğunu söyleyerek, “Bu haftaki etkinlikte Şemdinli ilçesinde mevcut demir kanyon ve dağın altından sâdır doğal gerçeklik suyunu görerek, burada hem yüzdük hem birlikte grup arkadaşlarımızla birlikte bahtiyar ve dörtköşe benzeri devir geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkürname ederiz” şeklinde konuştu.Share: