Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da gençlerle buluşmasında dikkat çeken tafsilat! Rakiplerine hakeza kanaat gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Sezai Karakoç Ekin ve Kurultay Merkezi’nde ”İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum DOĞRU Parti’ye” programına katıldı. Erdoğan’ın gençlerin sorularına karşılık verdiği salonda asılı pankartlar üstelik gözlerden kaçmadı.

DUVARDAKİ PANKART DİKKAT ÇEKTİ

Duvarda somurtkan tıpkısı pankartta Reisicumhur Erdoğan’ın fotoğrafıyla alay malay ecnebi dilde “Kazanan” yazması ilgi çekti. Bu buut, 2002’den bu yana DOĞRU Parti’yle çok sayıda intihap kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan rakiplere bir mütalaa yerine yorumlandı.

“MAŞALLAH DİYARBAKIR KIPIR KIPIR YERİNDE DURAMIYOR”

“Maşallah zaman Diyarbakır hamarat durumunda duramıyor” diyen Erdoğan, gösterilen ilişik ve heyecan için teşekkürlerini sundu. Geçkin Malatya’da 60 bin kişinin, zaman Diyarbakır’üstelik 70 bin kişinin katılımıyla dolgun küşat törenlerini yaptıklarını tamlayan Erdoğan, “Diyarbakırlı kardeşlerimizle samimi benzeri muhabbetimiz oldu. Bilcümle söylüyorum ya ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed’siz muhabbetten ne görünen?’ Hem kendileriyle hizmete açtığımız kitap ve hizmetlerin sevincini paylaştık hem dahi geçmişten bugüne benzeri Diyarbakır muhasebesi yaptık.” diye konuştu.

Erdoğan, önceden programladığı gibi 15 Ekim’dahi Diyarbakır’a gelebilmiş olsa Uğur Ekin Yolu Festivali’hangi de katma olacağını, Amasra’daki beyaz zehir kazası cihetiyle izlence ertelendiği için festivale yetişemediğini hatırlatarak, “Fakat geçmiş gününden son gününe kadar Talih Ekin Yolu Festivali’nin alelhusus dahi gençlerimizin erbap çıkmasıyla lacerem hararetli aynı şekilde yapıldığını strateji ettim. Burada hem ülkemize hem Diyarbakır’a uygun dünya çapında benzeri hars faaliyeti yürütüldüğünü gördüm.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE EMİN VE KARARLI ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDİYOR”

Bu gurur verici etkinliğin düzenlenmesinde emeği güzeşte Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibini kutlayan Erdoğan, Diyarbakır’ın yanı sıra İstanbul, Ankara, Konya ve Çanakkale’bile yapılan festivali yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Erdoğan, Diyarbakır’ın bu festivalin rastgele sene planlı şehirler arasında vadi aldığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Festivalimizi değme sene mütebeddil 5 büyükşehre de yaygınlaştırarak mecmu vatandaşlarımıza aksettirmek istiyoruz. Önümüzdeki sene Kültür Yolu’nu yapacağımız şehirleri İzmir, Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon adına belirledik. Ülkemizin güzelliklerini ortaya koyan gelişigüzel ruh her mücahede bizim amacıyla önemlidir. Milletimizin ve coğrafyamızın asırlık ihmallerini sonuç 20 yıldır hayata geçirdiğimiz nişane ve hizmetlerle gidermenin mücadelesini verdik.

Hamdolsun zaman ülkemize kazandırdığımız bu hayat dolu altyapının üzerinde çokça elan balaban hedeflere akıllıca yürüme imkanına sahibiz. Ümranlı ülkeler karışma dünya konuşu krizlerle, asayiş kaygılarıyla, politik ve sosyal kargaşa tehditleriyle boğuşulan bir dönemden geçiyor. Bu donuk ışık ortamında Türkiye tehlikesiz ve azimli adımlarla için devam ediyorsa gerisinde böyle bire bir mesai ve savaş vardır. Ülkemizin eş olduğu kalkınma altyapısının ve demokratik kazanımların bizi getirdiği bu seviyeyi daha ileriye atmak istiyoruz.”

“BUYURUN GENÇLİK BURADA”

Salondaki gençlerin tezahüratları üzerine Erdoğan, “Ben de sizinle çekicilik duyuyorum. Birileri diyor kim ‘DOĞRU Parti’nin gençliği yok.’ Buyurun gençlik burada. Bu çoluk çocuk önümüzdeki haziranda sandıklarda o birilerine gereken dersi verecek. Yaşınız doldu biliyorum, onun için dahi buradasınız. Milletimizin beherglas ferdinin özellikle birlikte sizlerin henüz fazla desteğini istek ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çevremizdeki ateşi bize sıçratmak amacıyla sabırsızlıkla bekleyenlerin, pireyi deve yaparak oluşturmaya çalıştıkları iklim sizi katiyen yanıtlamasın. Bunların derdi hangi sizlersiniz hangi dahi ülkemizdir. Zat çöllük çıkar hesaplarının yükünü milletimizin omuzuna tahrip peşinde olanlara bugüne kadar meydanı bırakmadık, bırakmayacağız. Kimsenin değil öz oyun planımızı izleme ederek, hem özgürlüğümüze eş çıkacağız hem refahımızı artıracağız. Cali yüzlerin, yapmacıklı söylemlerin, sahte duruşların maskelerini birer birer indireceğiz. Öz ikballerini bu ülkenin, 85 milyon vatandaşının felaketine bağlayanların hesaplarını tepetaklak edeceğiz. Türkiye Yüzyılını sizlerle beraber yükseltecek sizlerle beraber zirveye taşıyacağız.

İstasyon Meydanı’nda şişko küşat töreni düzenlediklerini anımsatan Erdoğan, “Bugün Diyarbakır mekân yolunun açılışını yaptık değil mi? Yolun güzelliğini gördünüz değil mi? Tığ bu güzelim yolları yaparız amma HDP’si ve diğerleri yalnız konu üretirler. Farkımız bu. Onlar Kandil’e kat ararlar. Tığ halkımıza çağdaş yollar yaparız. Farkımız bu. Tığ, ‘Bütün birlikte Türkiye’yiz’ derken, ‘Türkiye Yüzyılı’nı birlikte mensur edeceğiz’ derken birileri kabilinden sömürme yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BEN GENCİM ZIRA GENÇLERLE BERABERİM”

Hayatının her döneminde olduğu kabil zaman üstelik bütün yolları gençlerle alay malay yürüdüğünü belirten Cumhur Reisi Erdoğan, şöyle devam etti: “Seçme mücadelemizi onlarla gelişigüzel gerçekleştiriyoruz. Ben gencim. Niçin? Çünkü gençlerle beraberim. Sizinle beraber yol yürüyenlerin ihtiyarlaması kabil değil. Beraberiz, biriz, kardeşiz, bilcümle alay malay Türkiye’yiz. Gençler; nereye gidersek gidelim, milletimizle alelhusus gençlerimizle ayrımsız araya gelmeye ehemmiyet veriyorum. Zira biz Diyarbakır’ın ciğeri, meftunesi varken birileri gibi FETÖ’cülerle benzin istasyonlarında hamburger yemenin, mecbur kapılar ardında iş çevirmenin derdinde değiliz. Gençlerimizin heyecanından ve coşkusundan hangi büyüklüğünde çok yararlanma edersek kendimizi o kadar bahtiyar addediyoruz.

Hoppadak akıbet 2 yılda 15 değişik şehrimizde 25 mülakat gerçekleştirerek gelişigüzel kesimden, seçme yaştan, rastgele yetişek kademesinden gençlerimizle hem sohbet ettik hem iyicene ara geçirdik. Diyarbakır’a geçtiğimiz yıl yaptığımız ziyarette bile gençlerimizle bir araya gelmiştik. Ülkemizde, 2023 seçimlerinde ilk defa rey kullanacak toplamda 6 milyonun üzerinde, takkadak Diyarbakır’da 172 bine mümasil gencimiz var. Nedeniyle tığ bu buluşmalarla ayrımsız zamanda gençlerimizde eş geleceğimizi şekillendiriyoruz.”

“ERINÇ İKLİMİNİN MÜSPET SONUÇLARI”

Toyluk Kolları Başkanlığının düzenlediği, “İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum YANLIŞSIZ Parti’ye Programı”nın esasen Türkiye Yüzyılı’nın fut sesleri olduğunu bildiren Erdoğan, Diyarbakır’ın; tarihiyle, türküleriyle, lezzetleriyle, muhabbetiyle ve hepsinden önemlisi insanıyla ayrı güzellikte tıpkısı kent olduğunu söyledi.

“Yıllarca yıldırı örgütlerinin baskısı altında, insanların güvenliklerinden bulut duyarak yaşadıkları Diyarbakır, daha çok geride kaldı.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diyarbakır, şairin, ‘Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşımıza, ekmeğimize ayn koyanlardır.’ diye tanım ettiği eşkıyalardan kurtuldukça özünü baştan bulmuştur.” ifadesini kullandı.

Zaman gündüzüyle gecesiyle sağlik kırcı aynı Diyarbakır olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Surların, camilerin, kiliselerin, taş binaların, buram buram gün kokan silüetleri boş hale gelmiştir. Hevsel bahçelerinin bitkileriyle, kelebekleriyle, çocuklarıyla, neşesi yerine gelmiştir. Şehrin dört bir beraberinde, ardı ardına yükselen fabrikalarda işine, aşına, geleceğine sarılan insanların cebin terlerinin bereketi, haneleri doldurmuştur. Bu sağlik ikliminin olumlu sonuçlarını, insanımızın günce hayatından ekonomiye büyüklüğünde seçkin alanda iletilmek mümkündür. Zaman buradaki buluşmamızı bile Diyarbakır’ın baştan ülkemizin önde gelen endüstri, ticaret, kültür, görüşme ve elbette gastronomi şehri haline gelme iradesinin benzeri sembolü adına hesap ediyorum.”

“AKIBET BİR KAMER İÇERİSİNDE PUTİN’LE 5 GÖRÜŞMEM VAR”

Cumhur Reisi Erdoğan, küşat konuşmasının arkası sıra programı ahbapça şeklinde devam yol açmak istediğini söyledi. Programda kâin gençlerden biri, Batman’dahi güzeşte sene gerçekleştirilen deneyimsizlik buluşmasında tıpkı katılımcının Cumhur Reisi Erdoğan’ı Kürtçe selamlamasından etkilendiğini belirterek, “Kürtçe konuşmanın yasaklandığı ve Kürtçe konuşanların zindanlara atılıp azap gördüğü Diyarbakır’dan ben de sizleri Kürtçe veda etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

PUTİN’IN “TÜRKİYE DOĞAL GAZ MERKEZİ KURULABİLİR” AÇIKLAMASI

Genç, Kürtçe “Altın Cumhurbaşkanım kıvrak geldiniz, âlem getirdiniz. Hepimiz sizi canı özden, istekle çok seviyoruz ve çokça ayar veriyoruz. İyi kim varsınız.” dedi. Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi, 19 yaşındaki taze ise ilk defa fikir kullanacağını belirterek, Erdoğan’a, Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye’ye doğal gaz merkezi kurulabilir” açıklamasını ve Türkiye’nin tahıl koridoru sürecini zahir sağladığını sordu.

Cumhur Reisi Erdoğan, gencin sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Hele tespit ettiğiniz soru, şu anda ekranları başında bizi izleyen milletim amacıyla haddinden fazla balaban ehemmiyet sunma ediyor. Bittabi biz, dünyaya aşina hamburger yemeye gitmedik. 20 yıldır, icap Başbakanlığım gerek Cumhurbaşkanlığım döneminde, dünya liderleriyle daima görüşme halinde olduk. Yalnız serencam benzeri kamer içerisinde Sayın Putin’le 5 el görüşmemiz var. Zelenskiy ile benzeri şekilde. Öteki tarafta ESIR başkanıyla telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz var. Şayet siz, bu garip görüşmeleri yoğunlaştırırsanız, ayrımsız araya gelirseniz onlarla siyasal, ticari, hesaplı, kültürel ilişkilerinizi arttırırsanız, bittabi ki bu hukuk ne yapıyor? Doruk yapıyor. İşte tığ bunu başardık. Biz bunu başardığımız için dahi o ciddi dönemde Sayın Putin ile, Zelenskiy ile burada aracı tür miyiz diye tıpkı kadem attık ve her iki canip da evvel Antalya’ya dışişleri bakanlarını gönderdiler.

Daha sonraları Dolmabahçe’ye bu tahıl koridoruyla ait adımı kovmak üzere yeniden heyetlerini gönderdiler. Bu tahıl koridorundan şu anda 8 milyonu (titrem) aşan aynı tahılı dünyaya servis ettik. Sayın Putin’le yaptığımız sonuç görüşmede dahi kendisinden, özellikle elbette beraber, tahılın dışında bir bile Afrika ülkesi özellikle doğmak üzere, oraların birkaç kaslı yahut kavrayışsız artmış ülkelerine neler aktarabiliriz, bunun adımlarını attık. O da neydi? Tezek konusu. Olay yemeden içmeden hububat değil. Matbua var. Çünkü kuraklığın ciddi olduğu bu ülkelere bire bir bile gübreyle onların bu sıkıntısını gidermeniz gerekiyor. Sayın Putin’le yaptığım akıbet görüşmede bunun dahi önünü inşallah aşacağız. Böylelikle bu birkaç mütekâmil, gelişmekte olan ülkelere tahıl ve gübreyle bu adımı atacak ve Türkiye yerine dünyadaki değişik yerimizi tanıtlama edeceğiz.”

Share: