Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilgili, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Demokratlık, doğruluk ve özgürlükler üzerine ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep etkin tutuklarını dile getiren Erdoğan, gelişigüzel programlarında çeşitli kesimlere müteveccih iktisadi ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylecene 2023 hedeflerine makul güvenli adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü kabine toplantısında birlikte bu çerçevede bakir değerlendirmeler yaptıklarını, yeni çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, ayrımsız müddet önceki duyurduğumuz, milletimize 500 bin bölük, 250 bin arsa, 50 bin hareket yeri kazandırma amacını haiz ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilgilendiren. Bilindiği gibi sosyal basamak projeleri, hükümetlerimizin evvel gününden itibaren genişlik çokça önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz bir icraatımızdır. Akıbet dönemde ev, kira ve taşınmazlar fiyatlarındaki denyo yükselişler, bizi eskimemiş ve henüz iri ayrımsız atılıma yöneltti.” diyerek konuştu.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının arkası sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu, kamu şartları yerine getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların henüz dahi artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin en balaban toplumsal bölük projesi olan bu kampanyamıza gösterilen yavaş bandaj bizi henüz ati adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 bin olan ev sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde hak sahiplerine teslim edeceğiz. Göz inşası amaçlı yer sayısını de 1 milyona çıkarma kararı aldığımızı bire bir süre önce duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişik hazırlıkları tamamladı. Yani ne şehirde, nerede, ne parselde, altyapısını fayrap etmek vasıtasıyla bu arsalarımızı de hazırladık. Yer yerlerini yüzde 40’ı şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabii bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna göre şekillenmektedir. Konut amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’birlikte, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’üstelik, 25 bini Kayseri’de, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Farklı şehirlerimizdeki arsa sayıları dahi yerey uygunluğuna göre tayin edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı hane sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem birlikte arsaya başvurabileceğini ancak basit ikisi ani çıkarsa vakit kaybetmeden birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı genişlik makul şartlarla, arzu huzuru süresince oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, meydan bedelinin çok altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üstüne tıpkısı dakika geçmiş evlerini yapabilmelerine birlikte bindi vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hemen ülkemizin değil, belki de dünyanın yeryüzü iri toplumsal izzet uygulaması olan bu projeye yan yana parselleri da dahil ediyoruz. Baş Başa parsellerdeki türe sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada göz mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller üstelik dayanak noktası pozitif 4 yahut 5 merhametsiz geçmeyecek şekilde nesir edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla da hisse senedi birliğine gidilecek. Hane amaçlı arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün itibarıyla alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki türe sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını meyan ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene ortamında bitecek. Bağımsız parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri bile 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, içtimai konutların inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Başka illerde üstelik çabuk benzeri şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hisse senedi yerinin geçmiş etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin hisse senedi yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare beyninde mütebeddil bu aksiyon yerleri, 350 bin liradan başlayan değer, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Hoppadak bu aksiyon yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Serencam kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı göz sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde kez açacağı konuşu cıvıltı 2 trilyon liraya ulaşacak. Seçkin TOKİ projesi kabil bu kampanya de hususi sektörün bölük yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın aynı defa henüz ülkemize, milletimize ve özellikle adalet sahiplerimize kalburüstü olmasını diliyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, tıpkı müjde üstelik üniversite öğrencilerine yöneltmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde yetişek-talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu destek yardımıyla, kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara herhangi bir denge getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Esnafımız amacıyla 100 milyar liralık bire bir kredi kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara dahi müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, değme dönemde olduğu kadar müstevli ve savaş şartlarının hastalık olduğu dayanıklı süreçte üstelik esnaf ve sanatkarların beraberinde olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı düz verdiklerine belen fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız eş müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade, 17 bilyon liranın üzerinde bire bir asıl kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli isimler altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin birey 10 milyar lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden bile cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız eskimemiş bire bir yüreklilik destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank eliyle 60 kamer vadeyle ve yüzde 7,5 nema oranıyla yararlanma edebilecekleri 100 bilyon liralık aynı emniyet kampanyası başlatıyoruz. Yalnız bununla kalmıyor, kredi arka limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, gelişim yeri edindirme ve vasıta kredisi limitlerini dahi 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Güre girişimcilerimizin muvaffakiyetsiz faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp birlikte takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya büyüklüğünde düşüncesiz ödemesiz, 36 ayak tabanı kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz. Parçalanmamış bu kolaylıkların esnafımıza uz olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: