Erdoğan: CHP’deki tartışmalar nokta zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

Erdoğan: CHP’deki tartışmalar bekçi zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

‘İSTİHDAM SAYIMIZ 31 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel iktisadi krizin ve güvenlik tehditlerinin her an arttığı tıpkısı dönemden geçildiğini belirterek, “Salgınla, savaşla, erke ve mal fiyatlarının yükselişiyle üretim ve tedbir kanallarının tıkanmasıyla başlayan ve sakinlik ihtimaliyle tırmanan bu sıkıntılı dolaşma tabiatıyla ülkemizi birlikte etkilemektedir. Mevki ve milletçe ağır aksak göç akınından, maltalık pahalılığına kadar bire bir dizi sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Fakat Türkiye diğer devletlerden değişik yerine uzunca tıpkı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların bile etkisiyle tehditleri önceleri görebilme ve hızlı hızlı tedarik alabilme kabiliyetine topluluk aynı ülkedir. Nitekim seçkin küresel akse ve arkası sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını bir öğün elan teyit etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemizle berkitme ettiğimiz düzenlilik ve içtimai mimarimiz bizi bölgemizdeki farklı kaoslara cebin de korunaklı arkaç getirmiştir. Diplomaside uzun uzun benzeri süredir uğradığımız tekme standartlar ve mezalim bize kullanılmamış bölgesel dalgalanmalar karşısında stabil ve pozitif politikalar ihya imkanı sağlıyor. Ekonomik saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sebebiyle küresel krizin tahripkâr etkilerini sunu birkaç düzeye indirmeye başarabiliyoruz” dedi.

‘İNSANIMIZIN İŞİNİ, AŞINI, GELECEĞİNİ GARANTI ALTINA ALDIK’Erdoğan, Avrupa Birliği ilkin oluşmak üzere dünyayı karaca esmer düşündüren asıl krizine hazırlıklı yakalandıklarını tabir ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstihdam odaklı iktisat programımız sayesinde duraklık tehlikesinin her an henüz yüksek sesle konuşulduğu aynı dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. Zaman ağustos kocaoğlan aylakçılık rakamları açıklandı. Buna göre başıboşluk oranı bire bir önceki taban bakarak 0,4 puanlık azalışla yüzde 9,6 ile biricik haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üstüne imdi. Böylece Cumhuriyet Altını tarihinin arz yüksek istihdam rakamına erişmiş olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzdelik 13 iken akıbet günlerde yaşadığımız sıkıntıların farklı politik ve toplumsal saiklerin tetiklemesiyle ortaya çıktığını yeniden uyarmak istiyorum. Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken rastgele kesimden insanımızın hanay pahalılığının yol açtığı bol bolamat kaybını telafi edecek adımları da birer birer atıyoruz. Bununla kalmıyoruz. Demokratlık, adalet ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi bütün canlı tutuyoruz.”‘BU KAMPANYAYA ŞU ESAS KADAR 7 MİLYON 200 BİN REFERANS YAPILDI’Erdoğan, ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ kampanyasına dayalı sonuç gelişmeleri açıklayarak, “Bilindiği kadar toplumsal hane projeleri hükümetlerimizin ilk gününden itibaren yer haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz bire bir icratımızdır. Son dönemde hane, icar ve emlak fiyatlarındaki kontak yükselişler bizi yıpranmamış ve daha nazik aynı atılıma yöneltti. Yer ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesinde Dolgun Basamak İdaremizin (TOKİ) yaptığı hazırlıkların arkası sıra ‘İlk Evim İlk İşyerim’ kampanyamızın müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4 buçuk milyonu bilcümle şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği göz önüne alındığında bu rakamların henüz da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin yer şişman içtimai hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen aheste ilgi bizi henüz encam adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan göz sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu 2 yıl zarfında adalet sahiplerine tasdik edeceğiz” diyerek konuştu.’AMACIMIZ İNSANIMIZI VARLIK İÇİNDE OTURACAKLARI BİRER EVE KAVUŞTURMAKTIR’

Erdoğan, göz inşası amaçlı yer sayısını da 1 milyona tarh kararını elan başlangıçta aldıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Bakanlığımız yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilgilendiren hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde nerede hangi parselde altyapısını fethetmek vasıtasıyla bu arsalarımızı de hazırladık. Yer yerlerini yüzdelik 40’ı şehir merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Ev gayeli arsaların 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’birlikte, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’dahi, 30 bini Diyarbakır’de olacak şekilde planlandı. Ayrıksı şehirlerimizdeki arsa sayıları üstelik toprak uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız hem konuta hem arsaya başvurabilir fakat kurada 2’si apansızın çıkarsa takkadak birini tercih edebilir. Amacımız milletin olanı millete vererek insanımızı genişlik akla yatkın şartlarda heves huzuru içre oturacakları birer eve kavuşturmaktır” dedi.

Share: