Cumhur Reisi Erdoğan, MEMLUK Başkanı Biden ile görüşecek mi? Reuters’a yanıt verdi

KUL’üstelik temaslarda kâin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, evvel BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinden önce İngiliz malumat ajansı Reuters’a konuştu. Erdoğan, Washington’ın Türkiye’ye F-16 komutan süreciyle ilişik yıpranmamış bilgiler verdi.

ERDOĞAN SENATÖRLER İLE GÖRÜŞTÜ

New York’ta KUL’li iki senatör ile görüşen ve bu görüşmelerin ferah geçtiğini söyleyen Erdoğan’ın senatörler Lindsey Graham ve Chris Coons ile görüştüğü üstelik belirtildi. Erdoğan bu görüşmelerle ilgilendiren namına, “Bu iki senatör müspet konuştu” dedi. Erdoğan, iki senatörün Washington’ın Türkiye’ye F-16 satmasına olumlu yaklaştığını ve bunu destekleyeceğini dile getirdi.

İNGİLİZLER RESMİ TAKVİMDE MÜZAKERE OLMADIĞINI YAZDI

Erdoğan, Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine dayalı aynı soruya üstelik, “Biden’ın karı sahipliği yapacağı tıpkısı resepsiyona katılacağını” söyledi. Ancak İngiliz marifet ajansı, hem Biden’ın hem de Erdoğan’ın resmi takviminde resmi bire bir görüşmenin olmadığını yazdı.

MEMLUK, TÜRKİYE’Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARMIŞTI

Türkiye, KUL’den 40 adet Lockeed Martin yapımı F-16 ve 80 asrileştirme kiti satın almak üzere talepte bulunmuştu. MEMLUK ile Türkiye arasındaki veriş, Ankara’nın Moskof yapımı S-400 hava savunma sistemi almasıyla bozulmuştu. KUL, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış ve müeyyide listesine almıştı.Share: