Cumhur Reisi Erdoğan, Küba Ihtişam Başkanı Diaz’a, Tomas Estrada Palma’nın 2. Abdülhamid’e gönderdiği mektubu hediye etti

Küba Heybet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti konusunda Türkiye’ye geldi. Resmi törenle karşılanan Diaz, 27 yıl sonra Türkiye’ye gelen İlk Küba Devlet Başkanı oldu.

24 KASIM’A KADAR TÜRKİYE’DE

24 Kasım’a büyüklüğünde Türkiye’birlikte kalacak Diaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la beraberce ve heyetler arası müzakere gerçekleştirdi. Görüşmelerin arkası sıra Diaz ve Erdoğan kameralar karşısına geçerek kuma matbuat açıklaması yaptı.

TİCARET HACMİ 200 MİLYON DOLARA ÇIKIYOR

Erdoğan, “Kızıl dostumla tecim hacmimizi 200 milyon dolara emisyon kararlılığımızı teslim ettik. Enerji, turizm, inşaat, ekincilik, kalkınma, afiyet ve belde kadar alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik” dedi.

ABDÜLHAMİD’E GÖNDERDİĞİ MEKTUBU HEDİYE ETTİ

Reisicumhur Erdoğan, Diaz’a 1902 yılında Küba Cumhurbaşkanı Toas Etrada Palma’nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’e gönderdiği mektubu ödül etti. Erdoğan, o devir Osmanlı eliyle Küba’ya gönderilen yanıt mektubunu birlikte Diaz’a verdi.

PALMA’NIN ABDÜLHAMİD’E GÖNDERDİĞİ BETIK!

Küba’nın önce Reisicumhur olan Tomas Estrada Palma göreve geldikten sonraları, 10 Ilkgüz 1902 tarihinde II. Abdülhamit’e tıpkısı pusula göndermiştir. Palma, mektubunda; askeri yönetimin adayı ayrılma etmesini müteakip Küba Anayasası mucibince Komutan seçildiğini ve bundan belde de iki devlet ortada dostça ilişkilerin muhafazasını sürdürmeyi istediğini rapor etmiştir. Padişah II. Abdülhamit üstelik bu mektuba cevaben Palma’nın dostça ilişkileri sürdürme teklifinden hoşnut kaldığını bildiren bire bir tezkere göndermiştir.

Share: