Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu sonuç kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz basamak sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri da hızla ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi hükûmet merkezi Ankara’nın evire çevire ilçesi Sincan’üstelik, Türkiye’nin arz büyük basamak, iş yeri ve yer kampanyasının önce ana atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası savruk, programsız ve berenarı acul bire bir şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve toprak merkezlerine, bilhassa büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek önsezi olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan alelacele kalan nüfusun bölük ihtiyacı yeterince karşılanamazken, gayrı yandan düz yazı edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati calip Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma dolayısıyla değme depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü bile harekete geçirmiştir”

Yaşanılan rastgele hareket, yeğin ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’bile, Malatya’üstelik, Elazığ’de, Simav’üstelik, Türkiye’nin ciharıyek yanında yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin genişlik şişman acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda gâh adımlar atılmışsa üstelik millete murat ettiği iktisadi ve konforlu bölük arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına meni eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ yoluyla düz yazı edilmiş ev sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu hane bölgeleri ve muhtelif kurumlar üzere 26 bin içtimai üretim nesir ettiklerini nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ aracılığıyla milletimize sunduğumuz göz sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel dönüşüm projeleri bile hemen ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan geçenlerde İstanbul Esenler’da 60 bin konutluk kentsel transformasyon projesinin ilk etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine kuma olduk. Tabii 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu şişman ev atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü da harekete geçirmiştir. Harbiden zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Ilk Kovid-19 salgınıyla sarsılan, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı’yla daha bile derinleşen ayrımsız krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi dahi etkilediğine işaret fail Erdoğan, hane ve icar fiyatlarında yaşanan, tek soylu erki ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların faziletli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine kira artım sınırlamaları kabil tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı adına üstelik arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmalara başladık. Serencam dönemde, 2019’birlikte 50 bin, benzeri ahir yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal ev projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet Altını tarihinin arz büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin arsa ve 50 bin aksiyon yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha bilahare arsa sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kendi evini boşaltmak talip cümle vatandaşlarımızı bu kampanyaya nida ettik. Atacağımız hamle nedir? Atacağımız girişim şu, altyapıyı biz yapacağız, konutu da vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’üstelik TOKİ’nin sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere sunu nazik mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün birlikte eskimemiş kampanyamızın temelini atarken, yine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, ne büyüklüğünde akıllıcasına hisse senedi yaptığımızı, hangi balaban tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, hane ve arsaların ıcığı cıcığı hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşın elan rahat, güvenli yuvasına kavuşmuş, tahminî noksan milyon insanı istihdam edecek aksiyon yerlerinin faaliyete geçmiş olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yalnız 40 periyot sonra yaptıkları bu asıl atma töreninin de millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte gelişim etme kapasitelerinin büyüklüğünü de gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önce etap 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Çeltek, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur tıpkısı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: