Çukur taşları de zam furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya birlikte

Son dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde ayrımsız oyuntu topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada mübayenet gösteriyor.

ÖLMEDEN ÇUKUR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazen müşterilerden enteresan talepler da geliyor. Mermer ustalarına bakarak, ara sıra müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden sonra devir eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN ÇUKUR FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artış üzerine açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Geçer Akçe, “Mezar yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzdelik 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Oyuntu takımını geçen yıl bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teyit fiyatı yeryüzü bağan 7 bin TL. Sunma yüksek fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en üst zam yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar eliyle enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Zarif, “Henüz evvel yakını cansız kişiler, mezarı açabilir misiniz başlamak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkı de bazen vatandaşlar ölmeden geçmiş oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, memat yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da mütenevvi ilim ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kireç taşı, konglomera, breş ve magmasal kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine eş olan Türkiye’de, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş tıpkısı bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Rum yüzde 11, Şark Küçük Asya, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 sayı katıksız taş ocağı, üretimlik ölçeğinde cümbüş gösteren 2 bin yapılış, orta ve kıtipiyoz ölçekli 9 bin işlik elektrik gösteriyor. Üretimin sunma fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, parçalanmamış üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Konuşu mermer yataklarının bulunduğu değişik iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: