“Aşkların ve imparatorların şehri” Sagalassos, FPV dron ile görüntülendi

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki “aşkların ve imparatorların şehri” kendisine bildik ve Antoninler Çeşmesi, Roma hamamı, tiyatrosu, kütüphanesi, agoraları ve yengi takıyla ziyaretçilerini ağırlayan Sagalassos Antik Kenti, FPV dron ile görüntülendi.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2009’birlikte giren Sagalassos, ziyaretçilerini binlerce almanak sokaklarında tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Roma dönemi mimarisinin arz bol örneklerinin sergilendiği ve dönemin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri olan antika kentte ziyaretçiler, geçmiş kendisine Roma hamamı ve şehir konağını müşahede imkanı buluyor.

Agoraya sâdır ziyaretçiler, suyu içildiğinde ihtilas olunduğuna inanılan ve “Aşıklar Çeşmesi” namına bile bildik Antoninler Çeşmesi’ni, etrafındaki fahri sütunları, tiyatroyu, kütüphaneyi ve zafer takını geziyor.

Bu sene 1 Eş-31 Ağustos döneminde 40 bin yerli ve ecnebi turistin geldiği, Akdağ’ın eteklerindeki 1700 rakımda kurulan antika şehir, Küçük Asya Ajansı (AA) ekibince FPV dron ile kayda alındı.

Kazı Heyeti Komutan Vekili, Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Akademisyen Peter Talloen, AA muhabirine, Sagalassos’un yazılı kaynaklarda ilk kez Büyük İskender döneminde geçtiğini söyledi.

Sagalassos’un Roma İmparatorluğu döneminde Psidya’nın en balaban ve bir numara kenti haline geldiğini anlatan Talloen, milattan bilahare 7. yüzyılda kentte büyük bire bir hareket olduğunu ve antika yapıların çoğunun çöktüğünü dile getirdi.

“Yapıları ongun mahfuz hususi aynı kent”

Roma döneminde şehir merkezinin nüfusunun kısaca 5 bin, egemenlik alanında ise 30 bin olduğunu düşündüklerini nâkil Talloen, şunları kaydetti:

“Sagalassos’ta sair antik kentlerde rastlamadığımız gâh özellikler var. Depremden sonradan abidevi tarz tecezzi edildi ve bilcümle antika yapılar o şekilde bırakıldı. Nefer ovaya indi ve arkeologlar namına bu, bizim üzere nazik bire bir vesile oldu. Anıtları yıkıldığı şekliyle bozulmadan kazıp aktarılma yüzüne çıkarabildik. Abidevi pınar, onursal sütunlar, galibiyet takları, kentin doğusundaki kıtipiyoz pınar ve katalog o zamanki görünümünde. Bunları çok bol mahfuz halde buluyoruz, bu yönden özel tıpkısı kent. Sagalassos, antika dünyanın sunu yüksekte kurulmuş tiyatrosuna sahip. Kumkuma üretiminde da haddinden fazla ünlüydü. Çömlekçi mahallesi 4 hektarı kapsıyor.”

Talloen, kentte iki Roma imparatoru, benzeri imparatoriçe heykeli bulunduğunu ve imparatorlara adanan birçok bina olduğunu ifade etti.

“88 odaya kadar kazdık, bibi binanın devamı geliyor”

Sagalassos’taki konutlar üstüne araştırma fail Antrenör Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Inge Uytterhoeven ise antik kentte bir zaman çokça zengin insanların yaşadığını belirtti.

Kazıların sürdüğü site konağının geç antik dönemde faal ensesi kalın benzeri aileye ilişik olduğunu düşündüklerine değinen Uytterhoeven, “88 odaya kadar kazdık, bibi binanın devamı geliyor. Kentte elan bağan konuşu durumda olan insanlar bile vardı. Onlar bile taştan değil, ahşap ve kerpiçten yapılmış evlerde yaşamışlar.” dedi.

Burdur Müze Müdürü Tasavvur Kaleağasıoğlu de antika kenti 8 mahiye dönemde 40 bin kişinin mülakat ettiğini, yıl sonuna büyüklüğünde 100 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini rapor etti.

Ziyaretçilerden Kenan ve Canan Sabırsız çifti de Sagalassos’a ve çeşmelerine hayran kaldıklarını, yapılarından çokça etkilendiklerini söyledi.Share: