Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Zigana Dağındaki çığ faciasında hayatını kaybeden 10 dağcı olayın 14. yıldönümünde anıldı

Çığ faciasından gaileli kurtulan Rahmi Bahadır o anları anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhanenin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağında 14 sene önceki yaşanan çığ faciasında hayatını kaybeden 10 doğa tutkunu planlı törenle anıldı. Olaydan yanık kurtulan Rahmi Keleş ise o anları anlattı.

Türkiyedeki dağcılık camiasını yasa boğan olayın ardından herhangi bir sene hayatını kaybedenler için planlı yâd programları kapsamında Zigana dağında reviş ve anma etkinliği düzenlendi.

Trabzon Tenis Alpinizm Ski İhtisas Kulübü ve Gümüşhane Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü eliyle gerçekleştirilen organizasyona dağcıların yanısıra çığ felaketinde hayatını kaybeden sporcuların yakınları ve olaydan çorlu kurtulan sportmen Rahmi Bahadır katıldı.

Zigana Dağı geçidinden Gümüşhane Valiliği vasıtasıyla yaptırılan Çığ Şehitleri Anıtına büyüklüğünde giden sporcular abide önüne geldikten bilahare gocunmak duruşunda bulundu ve İstiklal Marşının okudu.

Etkinlikte mütekellim TEDAK Başkanı Dr. Okumuş Atasoy, Acımız bitmeyen, acımız anlatılamaz, kelimeler mikro. Onlar tıpkısı esas, ayrımsız cet, ayrımsız dede, bire bir çocuktu. Biz benzeri aileydik ve ocak bireylerimizi kaybettik. Artık yapabildiğimiz yegâne molekül onları tesmiye etmek, unutmamak dedi.

Atasoy, daha sonraları çığ faciasında hayatını kaybeden Hüsniye Sarıbıyıkın kızı Denizin gönderdiği Ego bibi dağlardayım ve yeğleme hakkım olsa ego da dağlarda akıbet nefesimi vermek isterdim cümlelerinin kayran aldığı ihtisas kırcı mektubu alanda bulunanlara okudu.

“Çığ yeğin kadar bizi vadinin içine soktu”

Olay takkadak ekipte vadi düz ve çığ felaketinden gaileli adına kurtulan Rahmi Bahadır te konuşmasında 17 dirilik yürümeye başladık. Çığa kapıldık ve gitmeye başladık. Çığ sel üzere bizi vadinin içine soktu. Hangi kadar gittik bilmiyorum. Çığ durdu, acun yok. Esen tarafımın üzerindeydim sol elimle familya deldim ama yukarı çıkmam mümkün değildi. Bağırıyorum, bağırıyorum kimse yok. Az Buçuk süre geçtikten sonradan akarsu içime geçmeye başladı ve titremeye başladım. Tıpkısı bile baktım Tomurcuk Yılmayan arkadaşımız geldi ve korku seni kurtarırım dedi. O küçücük elleriyle ocak açarak beni 20 dakikada oradan çıkardı. Ego arkadaşlarımın hangilerinin öldüğünden haberim yoktu. Arkadaşlarıma Allahtan yağmur diliyorum. Bu dağlar bize çokça dost ve arkadaş veriyor. Bunun birlikte bile sağlık ve mutluluk veriyor dedi.

“Hiçbir spor kulübünün böyle bir tecrübeyle sınanmasını istemem”

TEDAKın sakat başkanlarından Ercan Bostan 2009 yılında burada tıpkısı afet oldu ve bir titreme geçirdik. Haddinden Fazla el eyyam atlattık. Bu coğrafyada tıpkı güruh dağcılık kulübü olmasına rağmen hep yanımızda olan GÜDAKa bizi yıllardır boydak bırakmadığı için teşekkür ediyorum, Görelik Gültekin ise 14 yıl önceki zaman bizim amacıyla sunma kara gündü. bundan sonra inşallah hakeza ayrımsız kara çevrim yaşamayız. Bizim amacıyla sunma ateş tecrübeydi. Hiçbir spor kulübünün böyle ayrımsız tecrübeyle sınanmasını istemem. Hep arkadaşlarımın ruhları şen, mekanları behişt olsun ifadelerini kullandı.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ise 14 sene önce böyle bire bir günde 10 arkadaşımızı burada itici hatır sıcak koynuna şehit kendisine güç ettik ve temas sene andık, anmaya üstelik bitmeme edeceğiz sözlerinin arkası sıra kamu şehitler amacıyla Kuran-ı Koçak okuyup dua yaptırdı.

Görüngü:

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Aile 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında doğa yürüyüşüne çıkan Trabzon Tenis Alpinizm Kayak İhtisas Kulübü üyesi 17 güç çığ altında eskimiş, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Şanlı İsaoğlu, Burçak Sevim, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dr. Dursun İnan, Hırslı Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Denizköpüğü ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

Share: