ZİGANA’DA JALE FELAKETİNDE ÖLEN DAĞCILAR ANILDI

GÜMÜŞHANE’nin Torul ilçesi Zigana Dağı’nda, 2009 yılında meydana gelen çığ felaketinde yaşamını yitiren 10 dağcı, planlı törenle anıldı.

Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK), Trabzon Alan Topu Alpinizm Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) üyeleri, ihtifal etkinliğinde Zigana Dağı zirvesinde mevcut Gümüşkayak Tesisleri’nden çığ felaketinin yaşandığı bölgede yapılan anıta kadar 3 kilometrelik üslup gerçekleştirdi. Anıta çelenk bırakan katılımcılar, çığda hayatını kaybeden 10 dağcı üzere korku duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nı okudu. Törenin arkası sıra Kur’an okunarak dua edildi.

Anma töreninde konuşan TEDAK Başkanı Münevver Atasoy, çığ faciasında hayatını kaybeden Hüsniye Sarıbıyık’ın kızı Deniz’in gönderdiği ‘Ego hala dağlardayım ve tercih hakkım olsa ego de dağlarda sonuç nefesimi atfetmek isterdim’ cümlelerinin düzlük aldığı mektubu okudu. Atasoy, “Acımız tükenmez, acımız anlatılamaz, kelimeler mahdut. Onlar bir esas, ayrımsız ata, bir dede, ayrımsız çocuktu. Tığ bire bir aileydik ve familya bireylerimizi kaybettik. Çıktı yapabildiğimiz yegâne özdek onları anmak, unutmamak? diye konuştu.

‘ÇIĞ SEL GİBİ BİZİ VADİNİN İÇİNE SOKTU’

Ekipte saha düz ve çığ felaketinden yanık kurtulan Rahmi Bahadır de anmaya katılıp yaşadıklarını anlattı. Bahadır, “17 yaşama yürümeye başladık. Çığa kapıldık ve gitmeye başladık. Çığ sel gibi bizi vadinin içine soktu. Ne kadar gittik bilmiyorum. Çığ durdu, dünya namevcut. Sağlıklı tarafımın üzerindeydim, sol elimle familya deldim ama yukarı çıkmam gibi değildi. Bağırıyorum, bağırıyorum kimesne namevcut. Biraz süre geçtikten sonra su içime geçmeye başladı ve titremeye başladım. Aynı üstelik baktım Gonca Yılmaz arkadaşımız geldi ve ‘Korkma seni kurtarırım’ dedi. O bir nebzecik elleriyle ev açarak beni 20 dakikada oradan çıkardı. Ego arkadaşlarımın hangilerinin öldüğünden haberim yoktu. Arkadaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Bu dağlar bize çok bacanak ve eş veriyor. Bunun yanı sıra bile afiyet ve bahtiyarlık veriyor? diye konuştu.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ise ’14 sene evvel hakeza bire bir günde 10 arkadaşımızı burada antipatik bellek ısıdam koynuna şehit namına emanet ettik ve rastgele yıl sırtlan, anmaya bile bitmeme edeceğiz’ dedi.

NE OLMUŞTU?

Çığ felaketi, Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda, 25 Eş 2009’bile meydana geldi. Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Büyük İsaoğlu, Burçak Sevgi, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Dikişçi, Dursun İnan, Hırslı Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Magnezit ve Davut Akdeniz yaşamını yitirdi; Rahmi Bahadır, Yonca Yılmaz ve Emel Balkır yaralandı. Cevahir Aykaç, Ural Derece, Hasan Anahar ve Hasan Rençper ise keder almadan kurtuldu.

Share: