Çiftlikköy’de ekol kantinleri denetlendi

Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü ve kaza denetim ekipleri, bakir terbiye tedris döneminin başlaması zımnında Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetimler yaptı.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, İlçe Keyif Müdürlüğü ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan kaza denetleme ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görevlileri, umum okullarda denetimler gerçekleştirdi.

Ekol kantin ve yemekhanelerinde yapılan besin güvenliği denetimlerinde vahim aynı olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine görülen eksikliklerin giderilmesi amacıyla zaruri uyarılarda bulunuldu. Ekipte kâin azık mühendisi ve esenlik teknisyeni, hijyen ve gıda güvenliği kontrollerini yaparken, polis ekipleri da işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, bedel tarifesinin uygunluğu, yasalı mevzuata makul sıfır yönler olup olmadığı açısından incelemelerini tamamladı.

Çiftlikköy Belediye Reisi Uca Hedef Silpagar, yaptığı açıklamada, Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Bilimi Kurumlarındaki Besin İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne bakarak ilişkin kurumlarla iş birliği süresince vacip denetimleri yaptıklarını bildirdi.

Silpagar, “Öğrencilerimizin sağlıklı tagaddi ortamlarında bulunmasının sağlanması amacıyla bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan kaza denetim ekibi ile Belediyemizin Polis Müdürlüğü, yapılan denetimlerde bati aynı soruna rastlamadı.” ifadesini kullandı.

Meslek Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Bilimi Kurumlarındaki Azık İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek kabilinden ürünler satılamayacak. İçme suyu, katık, pastörize benzin dışında kalanlar, satışı akla yatkın sıfır içecekler adına sıralanıyor.

Share: