Van’da yaban hayvanları üzere sulak alanlara eşya bırakıldı

Natür Dulda ve Milli Parklar (DKMP) 14. Havza Müdürlüğü görevlileri, sulak alanlara yaban hayvanları ve kuşlar üzere eşya ve yemleme bıraktı.

2 Gücük Ay Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle İpekyolu ilçesine merbut Karagündüz Mahallesi’ne gelen DKMP ekipleri ile vatandaşlar, Erçek Gölü çevresindeki sulak alanlarda dürbünlerle rasat yaptı, kuşların fotoğraflarını çekmeye çalıştı.

Katılımcılar henüz sonradan çökek alandaki birçok noktaya aşılanmamış hayvanları ve kuşlar için yem ve şart bıraktı.

DKMP 14. Kesim Müdürü Mustafa Şentürk, AA muhabirine, 2 Küçük Ay Acun Sulak Alanlar Günü kapsamında bölgede faal vatandaşlar ve ekiplerle aktiflik düzenlediklerini söyledi.

Sulak alanların dirim bilimsel çeşitliliğin bildirme ensesi kalın olduğu yerler olduğunu tamlayan Şentürk, şunları kaydetti:

“Van Gölü havzası sulak alanlar açısından varlıklı tıpkı toprak. Van’dahi yaklaşık 16, bölgede bile 27 sulak alanımız var. Kuşlar açısından da çok varlıklı. Ülkemizdeki kuş türlerinin yüzde 50’den fazlası yani 232 türümüz bu bölgede yaşamını sürmekte. Sulak alanlar ekincilik, hayvancılık, tuz rezervi, akarsu ürünleri, taşkınları koruma açısından majör alanlardır. Seçkin şeyden önemlisi, tıpkısı nevi tasfiye merkezleri gibiler. Bu alanları arkalamak zorundayız. Bu alanlar bize miras değil, geleceğe emanettir.”

Karagündüz Mahallesi Muhtarı Veysel Değnek ise mahallelinin ve kurumların dahi desteğiyle melez hayatı amacıyla çokça muhteşem tıpkısı aktiflik yaptıklarını belirterek, “Karışık hayvanları ve kuşlar amacıyla doğaya ağızotu bıraktık. Cenabıhak devletimize arızalanma vermesin.” dedi.

DKMP Müdürü Şentürk ve beraberindekiler aktiflik sonunda doğada dertli halde bulunup Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çandır Hayvanları Esirgeme Iyileştirme Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’nde tedavi edilen yeşilbaş badi ile atmacayı doğaya saldı.

Etkinliğe, DKMP Idarehane Müdürü Yunus Bakıcı, Erçek Uyanık Devriye Komutanlığı personeli, Inanma Müdürlüğü HAYDİ ekipleri, İl Açıkgöz Çevre Timi, DKMP Ofis Müdürlüğü personeli de katıldı.

Etkinlik kapsamında kentteki ayrımsız ahzüita merkezinde aşılanmamış hayatı ve kuşlarla ilişkin fotoğraf sergisi açıldı.

Share: