Çiftçiye iyicene haberi Bakan Kirişci verdi! Süt ve matbu destekleri altı kamer öne çekilip, 22 liradan 75 liraya yükseltildi

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci süt ve gübre ödemelerine ilgili yıpranmamış açıklamalarda bulundu. 2023 yılı mart ayında ödenmesi beklenen desteklerin şeş ay başlangıçta ödeneceği bilgisi elde edildi. Antrparantez, desteklerde anlaşılan oranda artırım yapıldı.

MAZOT VE MATBU DESTEĞİ NE DEVIR ÖDENECEK!

Kirişçi, açıklamalarında 2022 yılı yılı motorin ve matbua desteği ödemelerinin 6 kamer öne çekildiğini açıkladı.Destek ödemelerinin hangi tarihlerde ödeneceğine dair yekpare ayrımsız gün verilmedi. Bununla beraber ödemelerin bu arada Eylül ayının son günleri ile Teşrinievvel ayının başında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Bakan Kirişci; “Biz 2023’te ödeyeceğimiz 2022 yılına ilgili desteklerimizi, süt ve tezek desteklemelerimizi 6 ay öne çekip bu ayın sonunda önümüzdeki ayın başında sunma geç sizin kendinize ilişkin Tarım Bankası kartlarınıza ayni olarak yükleyeceğiz. Yani hemen motorin ve basılmış alabileceksiniz. Zira biz üreticimizin kendilerine vermiş olduğumuz parayı sektör dışında veya bambaşka benzeri amaçla kullanmasına sevda göstermeyeceğiz” sözlerini kullandı.

Kirişçi açıklamalarına şunları ekledi: “İstiyoruz kim servet ekincilik sektöründe kullanılsın. Bunun amacıyla 6 ay öncesinden size verilecek karta ayni kendisine yüklenecek. Bu desteği inşallah bu ayın sonunda sizlere veriyor olacağız. Siz üstelik tarlaya giderken teşrinievvel üzere öncesinden süt ve gübrenizi kartınıza yüklenmiş olacak olan krediden kullanmış olacaksınız. Ziraat Bankası olarak verdiğimiz güven var. Sübvansiyonlu krediler. Bunların tıpkı kısmı 0 faizli. Bu kredilerin limiti 100 bin liraydı. Bunların limitini dahi 200 bin liraya çıkartıp bunun üstelik yüzde 50’sini sadece süt ve matbua alımında kullanmanızı sağlayacağız. Bunu dahi kısa sürede hayata geçireceğiz.”

MOTORIN VE MATBU DESTEĞİ BIRÇOK LİRA OLDU?

Açıklamalarında süt ve gübre desteği fiyatlarına da değinen Vahit Kirişçi, “Hububatta dekar başına 22 teklik motorin ve 20 lira gübre desteği vardı” diye niteleyerek “Şimdi 22 lira mazot desteğini 75 liraya, 20 teklik gübreyi 46 liraya çıkartıyoruz. Sonunda dekar başına olan desteğimizi 121 liraya çıkarmış oluyoruz. Üreticinin sesine kulak vererek gereğini yaptık.” sözlerini kullandı.Share: