“Mehabetli ordunun milli gururu”: Akış helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) domestik ve milli imkanlarla geliştirdiği T129 Atak Saldırı ve Taktik Sezme helikopterleri, Türk ordusunun caydırıcı gücü kendisine öne çıkıyor.

Hassas rey ve vuruş teknolojisine ehil iki mürettebat kapasiteli Akın, gelişigüzel mevsimde temas tür yerey şartlarında fariza yapmasının birlikte tatbikat kabiliyeti ve atış gücüyle dahi dikkatleri üzerine çekiyor.

Değişen savaşma ihtiyaçları ayn önünde bulundurulduğunda performans ve tatbikat kabiliyeti anlamında 5 titrem sınıfındaki yeryüzü faik helikopter adına gösterilen Akın helikopteri, haddinden fazla henüz hafif, çok henüz detaylı müddet havada kalma, faziletli flama ve efdal irtifada tatbikat tayin kadar özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

Milli yazılımlarla donatılan Akış, sağlam gövdesi ve yüksek silah sistemleriyle birlikte kebir ordunun gökyüzündeki caydırıcı gücü oluyor.

Çok cepheli faik harekat kabiliyeti

Yüksek başarım ve manevra kabiliyeti, simetrisiz cebe yükü, düşük görünürlük, ses ve içgüdü silueti, efdal seviyede darbeye mukavemet ve balistik hoşgörü kabil özelliklere ehil olan Akış, bu özellikleri sayesinde çeşitli muharebelerde çok taraflı faik harekat kabiliyeti kazanıyor.

Yakın hava desteği görevleri üzere 76 adete büyüklüğünde güdümsüz roket ve 500 skor cephane kapasiteli 20 milimetre tümden ile donatılan Akın, çok amaçlı görevlere uygun yerine dahi 8 nüsha UMTAS antitank füzesi, 16 adet Cirit Oyunu lazer güdülebilen füze, 8 adet Stinger füzesi ile sunma çağcıl elektronik harp ve elektro-optikçi sistemlerini bile bünyesinde barındırıyor.

Havada kısaca 3 saat kalma yeteneğine ehil Akın, 300 saatlik uçuştan bilahare mevkut yerine bati bakıma alınıyor.

Görev hazırlığı AA ekibince görüntülendi

Kişmiri Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde düzlük düz helikopterlerin Isparta 1. Kişmiri Havacılık Saraka Komutanlığı hangarında göreve hazırlanması, AA ekibince görüntülendi.

Göreve çıkmadan kırılan bir bakım ve kontrol sürecinden geçirilen Atak, pilotların nezdinde, teknisyenler tarafından pervane, motor ve entegre edilmiş cebe sistemlerinin bakımı titizlikle yapıldıktan sonraları hangardan kalkış alanına çekildi.

Uçuş ekibinin kontrol gayeli kalkış yaptığı Akış helikopteri, tıpkısı müddet havada kaldıktan sonra güvenle piste döndü. Terörle mücadelede aktif geçer ve teröristlerin yoğun rüyası haline mevrut Atak helikopteri, göreve amade halde yeniden hangara alındı.

Share: