CHP Grup Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel, 27 teklik yerine açıklayan arık üzüm fiyatının, benzeri hüsran ve merhametsizlik rakamı olduğunu, tarihin, dolar bazında bildirme düşük üzüm fiyatının açıklandığını savundu.

Özel, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 teklik kendisine açıkladığı Sultani çekirdeksiz kuru üzüm TMO alım fiyatını değerlendirdi.

Manisa’daki ziraat odalarının, cılız üzüm için 24 ile 25 liralık ortada bire bir maliyet çıkardığını anlatan Özel, “Senelerce övündü; ‘2 doların altına on paralık indirmedik. 2 doların altına uğratmak, bağcıya, üzüm üreticisine ihanettir. Ezdirmeyiz, yaptırmayız.’ Geçen yıl 1,6 dolar, bu yıl car edildiği ruz itibarıyla 1,4 dolar. Tarihin dolar bazında yer düşük üzüm fiyatını açıkladı.” diye konuştu.

Manisa’daki üzüm fiyatının, Halk İttifakı’nın Alaşehir Şehremaneti Başkan Adayı ve üzüm ihracatçısına; üreticiye değil üzüm ihracatçısına sorulduğunu belirten Hususi, “O fiyatı, o beğenir tabiatıyla. 27 teklik adına açıklayan arık üzüm fiyatı, aynı hüsran ve acımasızlık rakamı. Bugünden tezi yok; mademki kim sen kimi ihracatçılara, birtakım rantiyecilere teyit oldun, o ant döneceksin 5 TL üzümün kilogram akarsu başına kesin prim vereceksin.” dedi.

“İnsanlar, sargaç botun süresince boğulmama mücadelesi veriyor”

Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı, “Hepimiz aynı Türkiye gemisinin içerisindeyiz, bu gemi lahzada yol alırsa kazanan hepimiz olacağız. Bu gemi güvenlik üzere, ekonomi üzerinden açılan deliklerinden üstelik su alarak batarsa hepimiz boğulacağız.” şeklindeki açıklamasına dikkati çekti.

Özel, “İşler yolundayken, siz gemilerdesiniz. Hepinizin güzelce gemileri var. Bu insanların gemileri namevcut. Bu insanlar, çoluğunu çocuğunu almış sargaç botun içine boğulmama mücadelesi veriyor. Anca gark moğulma yok. Tığ, hepimiz kurtulacağız. Siz gideceksiniz, bütün kurtulacak.” görüşünü savundu.

DOĞRU Fırka Umumi Merkezinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçkin gerçekleşen toplantıya belen eden Özel, “Hepimiz biliyoruz, bilmeyen yok, o sormaca çıktı? Anketi görmüş, ‘Çağırın Naci Sarıklı gelsin, eskisi de gelsin, yenisi üstelik gelsin’, ‘Ne konuşacağız?’, ‘Strateji konuşacağız.’ Tıpkısı panik, ilkin düzenlenen değil, programında bulunmayan. Kimsenin haberi yok. Anketteki o nazik kopuş bitmeme ediyor ama o kopuşun dağılımından acayip huzursuz. Hep ‘Siz bunları izansız çekersiniz’ diyordu. Kararsızlar dağılıyor ve SELIM Öğür’ye dönen mönen yok. Onu bahsetmek üzere kurmaylarını çağırıyor.” diye konuştu.

Özel, öğrencilerin ve ailelerinin vakıf üniversitelerine yapılan zamlar nedeniyle, intörn hekimlerin ise maaşlarının asgari ücretin altında kalması dolayısıyla başkaldırı ettiğini kaydetti.

“Duble yollar meselesi, hep bu arada utanacağımız aynı iş”

Tıngır yurtlarına, amme menfaati denilerek mektepli başına verilen 800 liralık desteklemenin, özel yurtta ya bile kirada artan seçme mektepli amacıyla dahi verilmesini talip Hususi, “İktidarımızın önceki telefonu TOKİ Başkanlığına, ilk buyruk cumhuriyet yurtları olacak.” dedi.

Hususi, Gaziantep ve Mardin’in Derik ilçesindeki gidiş geliş kazalarına ilgilendiren, şunları kaydetti:

“Meseleyi hoppadak yandaş müteahhitlere, yap, işlet, torunlara vecibe devret yöntemiyle yaptırılan degaje yollara, viyadüklere indirgemek, Derik gerçeğini uyumak demektir evet bile Gaziantep’teki o ateşi duymamak demektir. Duble yollar meselesi, bizim hep beraber utanacağımız bir iş, bu büyüklüğünde gecikildiği amacıyla. Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonradan bütün şehirlerini otobanlarla bağlamışken birbirine ve kişi yurttaşından 1 liralık mülk almıyorken, bu kadar gecikilmiş duble yollar ve çağın gereklerini karşılamayan abuk subuk amal, maalesef Türkiye açısından utanılacak işlerdir. Bu utancı DÜRÜST Öğür ile merbut tutmuyoruz.”

“CHP, bilcümle idamlardan üstelik hicap duymaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın sonsuz politik idamlardan ve darağaçlarından bahsettiklerini argüman fail Hususi, Soylu’nun “CHP’nin iradesi olmasaydı darbeciler bu idamları yapamazdı” dediğini söyledi.

İsmet İnönü’nün bilcümle gücüyle idamları çelmek için çabalama sarfiyat ettiğini savunan Hususi, “Menderes’in ailesinin bu konuda ‘İsmet Paşa’nın olumlu gayretleri, istekle gayretleri’ diye niteleyerek tabir ettikleri, kayıtlara, hatıratlara geçirdikleri hakikat bu. Seçme cins idama karşıyız. İdamın aynı tecziye yöntemi olmadığını, CHP tarihsel kendisine savunmuştur. Mamul bütün idamlara, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan hep idamlara CHP karşıdır. CHP, zaman o evvelce yapılan bütün idamlardan üstelik perde duymaktadır. Türkiye hesabına utançtır bunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“14 çalgı aleti festivali yasaklandı”

Özel, bu yaz 14 festivalin yasaklandığını, bu yasaklamaların, benzeri anayasal hakkın kullanımının engellenmesi olduğu üzere, anayasal hakka, anayasal düzene engelleme anlamına geldiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, partisinin takım toplantısını tahsis etmek amacıyla gittiği Niğde’dahi kaldığı otelin karşısında SELIM Fırka ülke yönetimi vasıtasıyla YANLIŞSIZ Tümen müziklerinin çalındığını anlatan Özel, Niğde’nin yerli dinamikleri ve milletvekillerince devir boyunca savaş edilmesine karşın sonuç alınamadığını söyledi.

Bunun konusunda YANLIŞSIZ Öğür Kadro Başkanvekili Yırtıkça Ünal’ı aradığını aktaran Hususi, “İkiletmedi, çabucacık telefonu kapadı ve dakikalar içinde Uz Satış sorunu çözdü. Idareci Koca’e teşekkürname ediyoruz. Ama tıpkısı futbol takımını, deplasmana mevrut tıpkısı takımı kendilerince çalıştırılmayarak, uyutmayarak maçı kazanacağını sanan zihniyetin başına hangi gelirse, YANLIŞSIZ Öğür’nin başına de o gelecek.” diyerek konuştu.

Niğde’bile 16 gruba ayrılarak sahaya çıkan CHP milletvekillerinin, peşlerinde birer polis güçleri kamerasıyla gezdiğini iddia fail Özel, “Düşünüyorsun, Niğde Emniyeti’nde 16 kesim el kamerası olması üstelik beklenecek tıpkısı öz değil. Niğde’üstelik tıpkısı anda 16 görüngü tamam mu, 16 el kamerası olsun. Planlamışız 16 gruba, 16 kıta el kamerası, 16 pasaj taharri memuru. Bozukluk gidiyoruz, vatandaş geliyor yakınıyor evet, Süleyman Satma da bunun raporunu istiyor. Tıpkısı yandan raporlama, bire bir yandan dahi caydırıcılık faaliyeti. Bazı; ana ihtilaf partisini, genel başkanı, grup başkanvekillerini, milletvekillerini… Korkunun ecele faydası namevcut.” yorumunu yaptı.

Share: