Çanakkale’de Troya Ekin Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı

Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Çetin, 16 Ilkgüz’de başlayacak Troya Firez Yolu Festivali’nde her yaştan insana hitap eden etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamında 25 Ilkgüz’e kadar sürecek Troya Ekin Yolu Festivali’nin lansman toplantısı, Tarihi Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda bire bir restoranda yapıldı.

Müşkül, Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin arsıulusal marka değerine katkıda mevcut olmak üzere birleştirme edilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’üstelik 16 Eylül-23 Ekim’birlikte gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Hars Yolu Festivali’nde 10 dolaşma süresince 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını nâkil Çetin, şöyle devam etti:

“Festivalde 1000’den aşkın sanatkâr görev matlup. 19 sergi, 34 konser, 15 sarih albeni etkinliği, 9 oyun gösterimi, 18 yavru etkinliği bunun beraberinde Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 söyleşi, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Temas yaştan insana, seçme türlü zevke hitap eden çok şümullü festival hazırladık. Sistem bu festivalde kendisi için ayrımsız madde bulabilir ve bu festivale katılabilir. Etraflı bir curcuna düzenledik. Buna haddinden fazla inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin afiyet alması, kültürden, sanattan beslenmesi amacıyla tıpkısı yandan firez projesi, değişik yanıyla bu süreçte dünyanın değişik ülkelerinden Çanakkale’ye yabancı matbuat mensuplarını getiriyoruz. Onlar da festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu tabii güzellikleriyle hem üstelik sunduğu ekin imkanlarıyla hem üstelik alanlarıyla ve tabii ki tarihi yarımadayla koskocaman bire bir uluslararası turizm destinasyonu haline getirebilmek amacıyla yabancı matbuat nezdindeki çalışmalarımız dahi bu festivalle gelişigüzel başlatıyoruz.”

Ağır, Turizm Geliştirme ve Danışma Ajansının Çanakkale’nin ev dışında daha fazla reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini çokça ayrımlı ayrımsız noktaya taşıdığını anlatan Çetin, şunları kaydetti:

“Özellikle otelciler, konaklama tesisleri, yeme, içme tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çokça balaban memnuniyet duyuyoruz. Çanakkale ak pak tıpkı geleceği olan, dörtköşe, iyicene yaşanan tıpkısı şehir. Bu şekil etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin bire bir ekin ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’dahi hem de arsıulusal anlamda şişman bire bir etap atmakta olduğunu üstelik benzeri nöbet daha izah etmek ve altını yemek istiyoruz. Şehrin imajına bile hesaplı boyutuna da yardım sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine erbap çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, seçkin sene Çanakkale’birlikte Troya Ekin Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlarımızı Çanakkale’de ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, vekillik temsilcileri ile festival sorumluları katıldı.Share: