“Bozkırın tezenesi”nin oğlu Hüseyin Ertaş, babasına ilişik türküleri ilk kez seslendirdi

halk ozanı Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Kırşehir’deki yâd programında bağlamasıyla babasına ilişik türküleri ilk defa seslendirdi.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı üzere Kırşehir’e mevrut Hüseyin Ertaş, Cacabey Meydanı’nda düzenlenen konser programına katıldı.

Burada dinleti veren sanatçıları dinleyen Hüseyin Ertaş, henüz sonradan oğlu Kerem Neşet Ertaş ile sahneye çıkarak bağlamasıyla babasına ve dedesine ilgili türküleri seslendirdi.

Hüseyin Ertaş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin artist olmadığını, eskiden babasına muavenet etmek maksadıyla müzikle ilgilendiğini söyledi.

İlk zamanlar babasının yanında darbuka, elan bilahare dahi ilhak çaldığını belirten Ertaş, “Babamı rahatlatmak üzere bu işe başladım. Babamın sazını alıp hayatta sahneye çıkmadım. Çıkmaya cüret etmedim. Atılganlık eksantrik ataklık apayrı ayrımsız şeydir. Babamın oğlundan bereketli bire bir şeyler bekler insanlar. Biz da o ferah şeyler namevcut. Babamın namına saye düşmesin diyerek ego babamın sazını alıp sahneye çıkmadım.” dedi.

Babası irtihal ettikten bilahare hoppadak kızlarının düğününde eş ortada tıpkı birçok parçasını çalıp söylediğini tabir eden Ertaş, şöyle bitmeme etti:

“Bugün da sülale ortada sayılırız zira Kırşehir bizim evimiz. Sizler üstelik bizim ailemizsiniz. Babam hastalandı, ben ilhak çalmayı bıraktım. Babam gitti, tek müzik aletini elime almadım. 5 yıl boyunca sürdü bu. Çalgı de dinlemedim. Tığ heveskâr sanatkâr değiliz. Ben babamın türküsünü söyleyemiyorum, ben ağlıyorum açıkçası.”

Bozlak ustasının bir nice türkü ve ezgisi bulunduğuna bel fail Hüseyin Ertaş, “Birçok türkünüz var dendiği zaman, ‘Birçok kesim olduğunu bilmem, halkımız birçok tanesini sevdiyse, konserlerde birçok tanesini isterse o kadar türküm var.’ derdi, gerisini aynı anlamda çöpe atardı.” diyerek konuştu.

âşık Neşet Ertaş’ın andıran dostu ve hesabına pusula yazan artist Bayram Hakim Tokel, konser sonrasında Hüseyin Ertaş’a babasının resminin olduğu resim bağış etti.

Hüseyin Ertaş’ın güzel bir hayalet performansı sergilediğini belirten Tokel, “Türkülerin babası Neşet Ertaş’ın sevgili evladı Hüseyin Ertaş, babasının genişlik ağababa türkülerini söyledi. Balaban bir ustalıkla, yetkinlikle bir babası kabilinden yüreğinden, gönlünden gelerek okudu.” diye konuştu.

Programa, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Neşet Ertaş’ın kızları Döne ve Sevgili Ertaş, kaza belediye başkanları, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Share: