Bitirmiş timi, Ilısu Baraj Gölü’nde 7/24 fariza başında

Batman İl Cingöz Komutanlığı bünyesinde güzeşte sene kurulan Hasankeyf Güllabi Asayiş Bot Komutanlığı, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü’nde 7 dönüş 24 saat güvenliği sağlıyor.

Hasankeyf kaymakamlık merkezinde Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü kıyısında konuşlandırılan bot timi, 318 kilometrekarelik baraj gölünde görev yapıyor.

Bot timi, Batman sahası başta görünmek amacıyla baraj gölüne kıyısı kâin Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak mülk sınırında bile güvenlik ve güvenlik hizmeti yürütüyor.

Baraj gölünde deniz araçlarını denetleyen, sit alanlarının kontrolü ile kültür ve gusto varlıklarının korunmasını sağlayan tim, uğrun avcılıkla savaş ediyor, su sporları kapsamında düzenlenen etkinliklerde ve turistik gayeli tekne turlarında güven tedbirleri alıyor. Tim, gerekseme halinde insansız ambulans uzlaştırıcı ile duygusal kurtaran hizmeti veriyor, arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

“Bir yılda 191 ağız seyri ve yasaklayıcı manşet devriyesi icra etti”

Hasankeyf Uyanık Güvenlik Bot Komutanı Gedikli Kıdemli Çavuş Eray Canverdi, AA muhabirine, Asayiş Bot Komutanlığı olarak gravite alanlarının 318 kilometrekarelik baraj gölü olduğunu belirtti.

Canverdi, bu bölgede ana adına yan seyri yaptıklarını, yasaklayıcı kolluk devriyeleri yürütme ettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Mevzuata aykırı fiillerin tespiti halinde adli ve idari işler yürütülmekte, bu kapsamda; motorlu ve motorsuz deniz araçlarının denetimi yapılmaktadır. Yolsuz Yöntemsiz ve kaçak akarsu ürünleri avcılığı takip edilmekte, sit alanları kontrol edilmekte, ekin ve zevk varlıkları korunmaktadır. Karaca yolu ile ulaşım imkanı yoksuz yaka çevresindeki arazilerin baraj gölü üzerinden kontrollerini dahi yapan bot timi, son aynı yılda 191 kıran seyri ve engelleyici manşet devriyesi yürütme etti.”

Özellikle suda boğulma olaylarına karşı vatandaşların duygusal güvenliklerinin sağlanmasının rüçhan hedefleri olduğuna dikkati çekici Canverdi, çocuklara doğa ve hayvan sevgisi kazandırılması amacıyla ölçülü faaliyetlere bile katkı sağladıklarını, vatandaşların mevzuata ters fiiller için bilgilendirilmesine da ehemmiyet verdiklerini sözlerine ekledi.

Share: