BioNTech: Covid aşısı teknolojisi kansere üstelik çıkar yol benzer mi?

Fergus Walsh | BBC Sağlık Editörü

BioNTech’i 2008’da kuran ve Covid-19 aşılarından birini üreten profesörler Özlem Türeci ve Hedef Delicesine, deminden kanser tedavisi için -bir Covid-19 aşısında olduğu gibi- mRNA’yı içeren eskimemiş bir uygulayım bilimi üzerinde çalışıyor.

Doktorlar, bu teknolojinin melanom, bağırsak kanseri ve başka tür tümörler üzerinde etkin olabileceği üstüne umutlu.

Şu zaman sınama aşamasında olan bir nice çalışmadan birinde hastalara muafiyet sistemlerinin hastalıklara saldırması üzere “kişiselleştirilmiş” aşı veriliyor.

mRNA teknolojisi, hücrelere ayrımsız eskiz gönderilerek antijen yahut protein üretmesi sağlanıyor. Covid vakalarında bu antijen, virüsün spike proteininin tıpkısı parçasıydı. Kanser vakalarında tümörlü hücrelerin yüzeyindeki ayrımsız çıngı olması tasarlanıyor.

Bu dahi muafiyet sistemine zarar görmüş hücreleri belirleme yazar soldurmak için saldırıya geçmeyi öğretiyor.

BBC Sunda programına mütekellim Profesör Türeci, “mRNA aynı eskiz kendisine harekete geçiyor vücudunuza aşıyı evet da ilacı yalnız başına üretmesi emrini veriyor. mRNA’yı aşılama kendisine kullandığınızda, düşmanın ‘aranıyor’ ilanının benzeri taslağı namına fariza yapıyor. Bu durumda de bu kanserli hücreleri zinde hücrelerden ayıran amansız hastalık antijenleri olacak.” diye niteleyerek yıpranmamış teknolojiyi açıkladı.

mRNA’nın gücünün aşı üretiminde kullanılabileceği Covid pandemisine kadar kanıtlanmamıştı. mRNA aşılarının pandemi dönemindeki başarısı, bilgelik insanlarını kanser için de bu teknolojiyi ihya üzerine cesaretlendirdi.

BioNTech’in mRNA kanser çalışmaları Covid’den haddinden fazla evvel başlamış ve bazen umut donör sonuçlar alınmıştı.

BioNTech’mağara kafa tıbbi yetkilisi olan Türeci, “Her Bir adımda, beherglas hastada neyle karşı karşıya olduğumuzu görüyor ve bunu elbet çözeceğimiz üstüne henüz kemiksiz çalışıyoruz.” dedi:

“Olgun insanları yerine tıpkısı kansere ilaç bulduk demekten herhangi bir zaman çekiniyoruz. Bir Nice dönüm noktası oldu ve üstünde çalışmaya devam ediyoruz.”

Birçok düş vaat fail amansız hastalık çalışması başarısızlıkla sonuçlandığı üzere dikkatlı yaklaşmakta fayda var. BioNTech’mağara çalışmalarının kanser ve tümörlerde işe yarayıp yaramadığını kullanmak amacıyla ihtimal dahi yıllar geçmesi gerekiyor.

Yasal uğraş

Covid mRNA aşılarının faziletli oranda kalburüstü olduğuna ve BioNTech, Pfizer ve Moderna’evet milyarlarca dolar kazandırdığına ikircim namevcut.

Ancak mRNA aşılarının bulunmasının arkasında yatan sebeplerle ilişkin büük tıpkısı kanuncu savaşım var.

ABD’li Moderna firması, Pfizer ve BioNTech’e cebin “patent ihlali” davası açtı. Moderna, öz geliştirdikleri mRNA teknolojisinin temel unsurlarının bu iki firma vasıtasıyla kopyalandığını kanıt ediyor.

Prof. Şahin ise bu iddialara alın mahkemede yılmadan defans yapacaklarını söylüyor:

“Bizim buluşlarımız özgün. Bu tedavi yöntemini imar etmek için 20 yıldır çalışıyoruz. Bittabi kim okumuş varlığımız için savaşım edeceğiz.”

Bu berat sorunu Covid aşılarının dağıtılmasını; berkitme aşıların devamını etkilemeyecek.

Asıl soru, amansız hastalık tedavisi ihya aşamasında münasebetsiz etkisi olacak mı? Bunu murafaa süreci gösterecek ancak bu aşamada hiç kimse çalışmalarına uzaklık vermiyor.

Share: