Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete yanılmak ve ayakkabı döşemek amacıyla yardım bekliyor

Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete yanılmak ve pabuç içki içmek için yardım bekliyor

Asiye Çakmaz: “Ameliyatı Hemen Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için müzaheret istiyoruz”

IĞDIR Iğdır’dahi 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra düşen ve belden aşağısı yanan pespaye çocuk, ameliyat olup bisiklete aldanmak ve kamu arkadaşları kabilinden pabuç döşemek amacıyla hayırseverlerden müzaheret bekliyor.

Iğdır suret Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Son Teşrin 2019’dahi evlerinin bahçesinde kâin tandıra düştü. Süfli çocuğunun bağrışlarına koşan ana Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un sine, duraç, bacak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü paye yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Ata Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonradan bizi direkt Erzurum’a sevk ettiler. Erzurum’dahi 6-7 kamer kaldık. Orada otama süreci başladı amma derin yanıklar olduğu amacıyla tekmil kendisine otama yapamadılar. Ondan bilahare bir iki sene geçtikten sonraları İstanbul’a götürdük. İstanbul’bile dahi iki kamer büyüklüğünde kaldık orada üstelik 18, 19 operasyon oldu” dedi. Güzeşte sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi için Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan öğretmen çocuğu gördü. Diğer doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diyerek ferman verdi. Tığ dahi kendisi ameliyat edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren doktorlar dahi ‘tığ beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz de parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddi hane olmadığı üzere tığ bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan öğretmen bu işin erbabıdır, bu işi haddinden fazla bereketli biliyor. Onun için da maddi durumumuz kısıtlı, ücretli olduğu için tığ birlikte otama yapamıyoruz” dedi.

Baba Çakmaz, kızının ameliyatı üzere hayırseverlerden müzaheret beklediğini söyledi.

“Göl Ayağı şeş derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Ana Asiye Çakmaz birlikte kızının durumunun acı olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Fatmanur’un vücudu haddinden fazla şiddetli bir şekilde yanmış. Vücudu kaba, benzeri yere gidemiyor, bilcümle ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Başmak giyemiyor, kıç parmakları birbirinden şaz. Bukanak altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor. Daima bütün ayaklarına bakıyor, diyor ‘esas bu ayaklarım bozukluk böyle oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben de mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim de maddiyatımız haddinden fazla kırıcı. Yemeden Içmeden Ömer Özkan sarıklı yapabilir, onun için müzaheret istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu bol evet o üstelik iyileşir ömrüm süresince herkese yakarış ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun mütenevvi yerleri yanan Fatmanur Çakmaz ise, bisiklete çıvmak ve pabuç kaldırmak istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ben da bahtiyar olurdum. Benim babam bana derrace verirdi, ben derrace sürerdim. Emsal bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi.Share: