Balkanlar’dan Türkiye’ye taziyet mesajları

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Şimal Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Slovenyalı yetkililer, Bartın’de meydana gelen patlama zımnında taziyet mesajı gönderdi.

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Yıldız Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Slovenya’daki yetkililer, Bartın’bile geri eroin ocağındaki meydana gelen patlama dolayısıyla taziye mesajı gönderdi. Bosna Hersek Celal Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, Bartın’üstelik meydana gelen maden patlaması zımnında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a taziyelerini iletti. Dzaferoviç, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bartın’daki madende meydana gelen ve arz beş altı 40 madencinin hayatını kaybettiği ve çokça sayıda kişinin de yaralandığı kazanın haberini şişman bire bir üzüntüyle aldım. Lütfen hayatını kaybedenlerin ailelerine sunu ahbapça taziyelerimi iletin. Bosna Hersek ve şahsım yerine dayanışma duygularımı size ve Türk halkına iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek İslam Birliği’nden yapılan açıklamada, “Ilçe ile ilişkin duyum bizi dikçe üzdü ve sarstı. Bu trajedinin kurbanları ve birlik Türk halkı Bosna Hersek Müslümanlarının dualarındadır” ifadelerine yer verildi.

Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vucic, “Sayın Reisicumhur Erdoğan, sevgili dostum, Türkiye’nin kuzeyindeki madende meydana gelen ve haddinden fazla sayıda kişinin hayatını kaybettiği azılı kazanın haberini büyük benzeri mahzunane aldım. Benim ve Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları hesabına, hayatını kaybeden madenci ve işçilerin ailelerine, Türk hükümetine ve sizlere yeryüzü koyu taziyelerimi sunuyorum” dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Bartın ilindeki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamayla şok olduk. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi iletiyoruz” açıklamalara düzlük verildi.

Karadağ Başbakanı Dritan Abazoviç, taziyet mesajında, “Türkiye’nin kuzeyindeki kömür madeninde meydana gelen ve 40 madencinin hayatını kaybettiği feci kazadan derin çeki duyuyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız ölenlerin aileleri ve Türkiye’nin arkadaş canlısı insanlarıyla gelişigüzel” ifadeleri kullandı.

Yıldız Makedonya Cumhur Reisi Stevo Pendarovski, içtimai medya hesabından yaptığı taziyet mesajında, “Bartın’daki kömür madeninde yaşanan korkunç faciada hayatını kaybedenler üzere Reisicumhur Erdoğan’a, madencilerin ailelerine ve Türk halkına yeryüzü dostça taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara ivedili şifalar diliyorum” dedi.

Şimal Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani birlikte Bartın’de 40 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan kontekst duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sunma derin taziyelerimi iletiyorum. Yaralılara evgin şifalar diler, yatık artan yekpare madencilerin kurtarılmasını temenni ederim” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk Meclis Başkanı Lindita Nikolla bile mesajında “Türkiye’den incitici bire bir haber” ifadesine yer vererek, Türkiye Balaban Ulus Meclisi (TBMM) Başkanı mevkidaşı Mustafa Şentop’u etiketledi. Bartın’da maden patlaması sonucu onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve çevrili kalanları kontrol çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Nikolla, “Koyu acıyı kurbanların aileleriyle paylaşıyor, Türk halkıyla dayanışmamı ifade ediyorum. Ahali, Parlamento ve Başkanı” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, trajik patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine arz dip taziyelerini ileterek, “Bu edisyon zamanda düşüncelerimiz onların sevdikleri, yaralılar ve Türkiye halkıyla gelişigüzel” dedi.

Slovenya Dışişleri Bakanlığı’nın hesabından yapılan açıklamada, “Bartın’bile meydana mevrut feci maden kazası bizleri dikçe üzmüştür. Düşüncelerimiz sevdiklerini kaybedenlerle gelişigüzel. Yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadelerine kayran verildi. – SARAYBOSNA

Share: