Bacağını kaybettikten bilahare voleybolla hayata tutundu

Sazak’üstelik oturan ve 10 sene önce emboli zımnında sağ bacağı sıra altından kesilen 1 yavru annesi Göksu Kendier (37), 2 sene evvel başladığı voleybol sayesinde hayata sarıldı. Formasını giydiği Paralimpik Oturarak Uçan Top Mili Takımı ile Aksaray’birlikte kamp özne Kendier, “İnsanların hangi olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Mutlu olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kabilinden akseptans etmesi geçişsiz. Sporu birlikte hayatlarına dahil edip mânialı bireylerle tanışıp, hayatın henüz güzel olduğu anlayabiliyorlar” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan Göksu Kendier’in, 10 sene geçmiş emboli nedeniyle sağ bacağı diz altından kesildi. Bu süreçten gücük benzeri müddet sonra ise 5 yıllık evliliğini noktalayan Kendier, kızı Ada ve annesi Suna Kendier ile alay malay yaşamaya başladı.

DOKTORUN TAVSİYESİYLE VOLEYBOLA BAŞLADI Göksu Kendier, doktorun tavsiyesiyle de 2 yıl önce voleybola başladı. Gücük sürede milli takıma seçilen Göksu, Paralimpik Oturarak Uçan Top Mili Takımı ile Aksaray’birlikte kamp yapıyor. Voleybol sayesinde hayata tutunduğunu belirten Kendier, şunları söyledi: “10 yıl önce damar tıkanıklığı zımnında sağlıklı diz altından bacağım kesildi. Şu an 13 yaşındaki kızım Cezire ve annem Suna Kendier ile bu arada yaşıyoruz. Öncesinde hiçbir sağlık surunu yaşamamıştım. çabucak bacağım kesildi. Edisyon tıpkısı süreç geçirdim. Ben bunun üstesinden gelebileceğime inandım ve bacağımın tıpkısı kaybolma olarak düşünmedim. Belki dahi bana tıpkısı algı olacağını düşünerek daha çok üstüne her an daha hareketli olmaya karar verdim. 2 sene ilk da voleybolla tanıştım. Mızıka namına Avrupa şampiyonasına birlikte katıldım ve çok dörtköşe. Bana bahtiyarlık veriyor. Takımdaki zihayat oyunculara de kat sayı oluyorum. Doktorların tavsiyesiyle spora yöneldim. Voleybolu çok sevdiğim ortamında voleybolu yeğleme ettim. İyi ki milli takıma katılmışım diyorum. “”BENİM İÇİN HADDINDEN FAZLA DEĞER VERİCİ BİR UZANIM”5 almanak evliliğinin bacağı kesildikten sonra bittiğini belirten Kendier, “Bacağım kesildikten sonradan bire bir ağız tatsızlığı oldu ve eşimden ayrıldım. Az Buçuk önce dahi bahsettiğim üzere kızım ve annemle yaşıyorum. Kızım Ada de bana çokça destek veriyor. O’na ongun ayrımsız temel ve iyi ayrımsız voleybolcu almak için mücadele veriyorum. Kızım 13 yaşında ve 8 sınıfta okuyor. Herhangi Bir defasında bana  ‘Seninle kurum duyuyorum, esas’ diyor ve bu benim üzere çokça onur verici bire bir boyut” diye konuştu. “BİR GÜNDE HAYATIM DEĞİŞTİ”

1 günde hayatının değiştiğini tamlayan Kendier, “Hayatı ve yaşamayı çokça sevildiğim için çok tez toparladım. Bacağımın bana engel olmadığını geçmiş kendim akseptans ettim ve bu şekilde yaşanabileceğini üstelik biliyorum. Cümle tıpkısı mânialı adayıdır. ‘Bugün çok sağlıklıyım’ diyen herkesin yarın gelişigüzel molekül başına gelebiliyor. Benim hiçbir afiyet sorunu bile yoktu ve neredeyse doktora on paralık gitmemiş birisi kendisine benzeri günde hayatım değişti. İnsanların hayatlarında hangi olursa olsun, hayata tutunmaları lazım. Bahtiyar olma çabasına girsinler. İnsanların kendini olduğu kadar akseptans etmesi geçişsiz. Bunun birlikte sporu üstelik hayatlarına karışma edip mânialı bireylerle tanışıp, hayatın elan evire çevire olduğu anlayabiliyorlar” dedi.

Share: