‘Faiz artışlarıyla Avrupa bankaları edisyon döneme girecek’

Avrupa Suret Bankası’nın (ECB) 2011’den beri ilk defa ürem artırımına gitmesinin arkası sıra istikraz maliyetlerinde artışla ve hesaplı enkaz ihtimaliyle yüz yüze mütezayit Avrupa bankalarının ikinci çeyrek bilançoları bu durumdan elbette etkilendikleri gösterecek.

Reuters bilgelik ajansında John O’Donnell ve Tom Sims imzasıyla yer alan analize göre, Avrupa bankaları, erke arzını sınırlayarak ekonomiyi yoğun etkileyen Ukrayna savaşının yanında küsurat şişkinlik ve faizlerdeki artışın illet olduğu mali daralmayla üstelik boğuşmak zorunda kaldı.

UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse, BNP Paribas ve UniCredit’in önümüzdeki hafta açıklayacakları ikinci çeyrek bilançoları yatırımcılar üzere belirleyici olacak.

Faziletli getiri oranları, bankaların kredilerden sağladıkları Nema gelirlerini artırsa üstelik, mütezayit borçlanma maliyetleri ile zor durumda mütezayit müşterilerin kredilerini ansız ödeyememesi bankaları zora sokabilir.

Yatırımcıların kip soylu erki şerait nedeniyle temkinli davranması Avrupa bankalarının ABD’deki rakipleri kabilinden, yatırım ürünlerinin satışı ve anlaşmalardan henüz birkaç servet kazanması anlamına geliyor.

Özellikle Almanya’nın Zalim enerjisine bağımlı olması ve ekonomisinin her en daralmasından göreceği alçak engel nedeniyle Alman bankaları sorunun tüm merkezinde vadi alıyor.

Cesaret derecelendirme kuruluşu S&P’de analist olan Giles Edwards, Avrupa bankalarıyla ilgilendiren endişelerin borçluların itimat ansız ödemelerini ne oranda yapacağına sadık olduğunu söyledi.

Edwards karışık kredilerde büyük ve nagehan artım beklemese de, güçlük olduğunu gösteren “erken ikaz işaretlerini” yakından izlediklerini kaydetti.

FAYDA TAHMİNLERİ DÜŞTÜ

Itimat derecelendirme kuruluşu Moody’s’in analistlerinden Michael Rohr, Alman bankalarının yüreklilik kaynaklı zararları toparlamak üzere daha çok provizyon ayırmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Analistler, serencam iki ayda bir nice kriz kıvrak Almanya’nın sunma büyük bankası Deutsche Bank amacıyla fayda tahminlerini düşürdüler ve sorunlu krediler üzere ayırdığı karşılıkların miktarına müteveccih tahminleri yükselttiler.

Rohr, Deutsche Bank için sunma iri riskin “pahal sükûnet” olduğunu söyledi.
ECB anketine bakarak euro bölgesi bankaları ikinci çeyrekte krediye erişimi sıkılaştırırken, temkinli olmaya devam edecek.

Almanya’nın kooperatif bankaları, bu yıl kredilerdeki azalmayla kârlarında “bati bir düşüş” beklediklerini açıkladı.

BANKACILIK HİSSELERİ GERİLİYOR

Euro bölgesi bankacılık hisseleri söz konusu endişelerle yılın başından bugüne büyüklüğünde yüzdelik 22’den aşkın düştü, Avrupa’nın arz balaban şirketlerini izleme fail STOXX 600 endeksi dahi yılın başından bu yana yüzde 13 geriledi.

Fiyatlardaki ağırbaşlı artışı yakalamak için faizleri 50 temel puan yükselten ECB elan evvel, çılgın ısınan taşınmazlar piyasası kadar umulur risklere karşı uyarıda bulunmuştu.

Birçok mutluluk koronavirüs salgını boyunca ekonomilerine milyarlarca bindi verirken ECB imdi bu defa ekonomiye destek veremeyebileceğini açıkladı.

İspanya’bile adının açıklanmasını istemeyen art düzem benzeri tutum yetkilisi, bankaların genel adına kırılgan olduğunu söyledi. Yetkili aynı zamanda temerrüde düşebilecek andıran izlemedeki çokça sayıda krediye üstelik dikkat çekti.

Çıkışlı, “Soy etkinin hangi olacağını bilmiyorum ve bu beni endişelendiriyor” dedi. Santander ve BBVA bu kamer böylelikle ikinci çeyrek altın bilançolarını açıklayacak.

Politik krizle boğuşan İtalya’de azamet tahvillerine yönelik baskının artması bankaların resülmal birikimlerinin dahi aşınmasına sebep oluyor.

İTALYA’ÜSTELIK DURAKLIK İHTİMALİ 

İtalya’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığı ve çoğunlukla amiyane işyerlerinden oluşan imalat sektörünün ağırlığı ülkede resesyon yaşanması ihtimalini artırıyor.

Mavera yandan, İngiltere bankalarınının dallı güllü sonuçlar açıklamasını beklediğini belirten Accenture bankacılık takip danışmanı Tom Merry, karışık kredilere ayrılan karşılıklarda artma olacağını tutum ettiğini söyledi.

NatWest önceki çeyrekte temerrüde düşecek krediler üzere ayırdığı karşılıklardan 38 milyon sterlin azade bırakmıştı. Bu çeyrekte ise analistler beyninde yapılan ankete göre varlıklarının değer düşüşüne karşı ayırdığı karşılıklardan 136 milyon sterlin azade bırakması bekleniyor.

Analistler, daha erdemli marjlara topluluk envestisman bankacılığı alanında ise Avrupa bankalarında, KUL bankalarına koşut, güzeşte yılın tıpkı dönemine göre bankacılık işlemlerinden elde edilen gelirlerin düşmesini bekliyor.

JPMorgan ve Morgan Stanley ikinci çeyrekte envestisman bankacılığı birimleri gelirlerinin geçen seneye bakarak yarıdan fazla düştüğünü bildirmişti. KUL’birlikte şirketlerin bileşke hacminin bu yılın ilk yarısında yüzde 29 düştüğünü gösteren Refinitiv verilerine göre Avrupa’da şirketlerin bileşke hacmi yüzde 1 arttı.

ESIR’dahi hareketli olması dolayısıyla İngiltere bankası Barclays Wall Street’teki rakiplerine benzer sonuçlar açıklayabilir, ancak Asya pazarlarına odaklanan HSBC ve Standard Chartered ise daha ferah başarım gösterebilir.

Çin’bile emlak krizi büyüyor 40 banka hüsran bayrağı çekti

 

Avrupa 2012’ye hoşgörüsüz döndü

 

Avrupa’üstelik enflasyon beklentisi yüzde 7,3’e daha çok

 

Share: