Bacağı kesilen Bengisu Uçan Top Milli Takımı’nın başarısı amacıyla çalma döküyor

Ankara’dahi geçirdiği gidiş geliş kazasının ardından salim bacağı kesilen Bengisu Yıldırım, oturarak voleybolda milli takımın başarısı amacıyla çalma döküyor.

Bengisu Saika’ın hayatı 12 yaşındayken otomobilin çarpması sonucu tamamen değişti. Kaymakamlık sonrası kestirmece iki kamer hastanede otama gören Saika salim bacağını kaybetti.

Bu süreçte oturarak voleybolla ilgilenmeye başlayan Sebep, ailesinin verdiği destekle hem terbiye hem bile spor hayatını kalburüstü şekilde yürütüyor.

Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi olan Yıldırım, ikbal verdiği spor dalında milli takıma kadar yükselmenin gururunu yaşıyor.

Milli takım formasıyla maneviyat ve motivasyonu daha bile arttı

Aksaray Paralimpik Oyunları Tedarik Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Bolu Bilgisizlik Merkezi Spor Kulübü oyuncusu 18 yaşındaki Bengisu Sebep, AA muhabirine, kestirmece 3 yıldır oturarak voleybolla ilgilendiğini, aynı yıldır da milli takımda olduğunu söyledi.

Trafik kazasının peşi sıra ailesinin desteği sebebiyle çabuk şekilde eskimemiş hayatına uyarlanmış olduğunu anlatan Sebep, “İki kamer kadar hastanede otama gördüm fakat bacağımın kesilmesini önleyemedik. Doktorlarımız ayağımın kesileceğini söylediğinde çokça yara olmuştum. Tıbbi olarak genişlik elhak buydu.” dedi.

Yıldırım, otama sürecinde dahi eğitim hayatından mankafa kalmadığını, öğretmenlerinin hastaneye gelerek kendisine havari olduğunu kaydetti.

Kısa tıpkısı sürede evde yetişek döneminin olduğunu arkası sıra aktif terbiye hayatına bitmeme ettiğini belirten Yıldırım, “Keyif lisesi mezunuyum. Hem spor hem de eğitim hayatımı gelişigüzel başarılı şekilde yürüttüm. Tedavi dönemim haddinden fazla pres ayrımsız süreçti. Ailemin akla yatkın yönlendirmesi ve desteklerle henüz bilinçli tıpkısı bereket yaşadım. Ruh Bilimsel destekler aldım, haddinden fazla faydasını gördüm. Antrparantez türlü etkinliklere katıldım. Sporla kendimi buldum. Milli takımda olmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.

Sebep, milli topluluk kamplarının sevinçli ve ağır ezgi geçtiğini, kamplarda çokça büyük deneyim kazandığını dile getirdi.

Sırbistan’ın 2023’te karı sahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarına değinen Saika, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonaya çok ferah hazırlanıyoruz. Önümüzdeki zamanı çokça ongun değerlendiriyoruz. Kilolu antrenmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Kampa kullanılmamış katılan arkadaşlarımız var. Onlarla tanıştık, kaynaştık. Milli formayı kaldırmak çokça ayrımlı ayrımsız his. Maçlarda özellikle bu his elan birlikte yoğunlaşıyor. Önümüzde aynı Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye yok etmek istiyoruz.”

Engellilere hayata katılın önerisi

Yıldırım, “Engellilerin hayata katılmasını çokça istiyorum. Bunun amacıyla elimizden mevrut çabayı ve gayreti göstermemiz gerekiyor. Ruh Bilimsel yerine daha ateş parçası ara vermek gerekiyor. Engelliler amacıyla olan sporlar ve değişik işler var. Zamanı komple meşbu kılmak gerekiyor. Hayata bire bir dakika evvel katılmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli Bando Başantrenörü Mesut Sevgi ise Bengisu Yıldırım ve ayrıksı sporcularının haddinden fazla bulunmaz ve zer olduğunu belirterek, “Bengisu çokça azimli ve yaşayan tıpkı sporcu.” dedi.

Share: