Jandarmadan Ihlara Vadisi’nde KADES eğitimi

– Jandarmadan Ihlara Vadisi’nde KADES eğitimi

AKSARAY – Aksaray’dahi kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi amacıyla birçok mesai işleyen uyanık ekipleri dünyanın genişlik büyük kanyonları ortada kayran düz Ihlara Vadisi’nde kadınlara yönelik Avrat Evgin Bindi eğitimi verdi.

Kadına müteveccih şiddetin önlenmesi amacıyla türlü faaliyetler gerçekleştiren Aksaray İl Bitirmiş Komutanlığı ekipleri köy, kasaba, ilçelerin peşi sıra bu kez birlikte turizm mekanlarında görev aldı. Dünyanın arz nazik kanyonları ortada yer kayran Ihlara Vadisi’nde stant açan bitirmiş ekipleri ellerinde broşür ve telefonlarla kadınlara KADES eğitimi verdi. 14 kilometre uzunluğundaki kanyon vadisinde 2 ayrı noktada sergilik açan kadın astsubaylar ziyarete gelen turistlerle kardeşçe ederek uygulama karşı bilgiler verdi. KADES muhtevalı lansman broşürlerinin üstelik dağıtıldığı vadide ecnebi turistlere bile mütercim aracılığı ile KADES anlatıldı.

KADES uygulamasıyla aynı çokça kadının hayatının kurtulduğunu tamlayan vadiyi gezmeye gelen ziyaretçilerden Duyma Kaya 40, “KADES sayesinde tıpkısı çokça kadınımızın hayatının kurtulduğunu biliyoruz. Çok da memnun olduk. Bu kabil şeylerin devamının gelmesini istiyoruz. Kadınlarımıza ivinti ve ahiret yolculuğu kadar şeylerle karşılaşmalarını istemiyoruz. Buna bir sonuç verilmesini istiyoruz. Kadına şiddete müfit” dedi.

Konuya ilgilendiren İl Cingöz Komutanlığından yapılan mukayyet açıklamada, “Kadına müteveccih çabuk savaş çerçevesinde brifing, bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerimize layenkati bitmeme edilecektir” ifadelerine saha verildi.

Share: