Antalya’da “Uzlaştırma Farkındalık Açık Artırma Semineri” düzenlendi

Antalya’da, Doğruluk Bakanlığı ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin yürüttüğü, ” Türkiye’üstelik Alternatif Maraza Hal Yollarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında “Telif Farkındalık Açık Artırma Semineri” düzenlendi.

Kentteki tıpkı otelde başlayan ve iki devir sürecek seminerde, Türe Bakanlığı Ukubet İşleri Umumi Müdürlüğü ve Avrupa Konseyi temsilcileri ile ulusal ve arsıulusal akademisyenler aracılığıyla karşılaştırmalı hukukta uzlaştırma kurumu, uzlaştırmada iletişim, telif hakkı kurumunda disiplin hukuku üzere bir nice konuda tartışmalar gerçekleştirilecek.

İlk periyot, kıdemli proje yetkilisi Dr. Bilgili Çımbar, projenin faaliyetleri ve ulaşılan hedefler, Avrupa Konseyi Uzmanı Avukat Mjriana Visentin “karşılaştırmalı hukukta telif kurumu”, Rum Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Eroğlu “uzlaştırmada bildirişim”, İstanbul Üniversitesi Dr. Akademisyen Başkumandan Talaş “uzlaştırmada ihbariye” ve TOBB Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Selen Kırmacı de “uzlaştırmada edim” mevzulu lokma yaptı.

Seminerde, projenin amacının, vatandaşlar, işletmeler, tüzel kişiler ile diğer gelgel ve kuruluşlar üzere henüz hızlı bir yarık çözümü sağlayarak adalet sisteminin etkililiğinin iyileştirilmesi olduğu kaydedildi.

Seminere, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Galebe Çalıştırıcı, Türkiye’nin birçok yerinde fariza alan cumhuriyet altını savcıları, hakimler, avukatlar, uzlaştırmacılar, telif hakkı devir personelleri ve manşet personelleri katıldı.

Share: